آفات انگور_بخش اول

دسته بندی مقالات

مازندران، بابل

info@tikatrading.ir

09373219035

آفات انگور_بخش اول
844
جولای 25, 2022
websazanadmin

آفات انگور | آفات درخت انگور، میهمان همیشگی تاکستان ها، که سبب کاهش کیفیت و مرغوبیت درختان انگور و بروز بیماری در آن می شود. این مهمان ناخوانده همه قسمت های مختلف درخت انگور را در بر می‌گیرد، از ریشه تا شاخه، برگ و میوه آن. برای مدیریت آفات، به خصوص آفات درخت انگور، بهتر است دلایل به وجود آمدنشان و راه های دفعشان را بدانید. در این مقاله تیکا به مهم ترین آفات و بیماری ها در تاکستان ها اشاره می کند.

آفات انگور:

کرم خوشه خوار

زنجره مو

شپشک آرد آلود

تریپس انگور

کنه نمدی

شته مو

شب پره انگور

آفات ساقه خوار

کرم های شاخدار موی انگور

سوسک ها

در این مقاله به بررسی چند مورد از مهمترین این آفات میپردازیم:

آفات انگور | بازرگانی تیکا

کرم خوشه خوار

به طور کلی از جمله مهم ترین آفات مهم درختان انگور، کرم خوشه خوار می باشد که در تمامی نقاط کشور نیز وجود دارد و معمولا به باغ هایی که جمعیت بالایی دارد خسارات فراوانی وارد خواهد کرد. این آفت اغلب در فصل بهار از جوانه های گل دهنده و غنچه ها تغذیه می کنند و روی آن ها را با تارهایی کاملا می پوشانند و همچنین در برخی از موارد از جوانه های شاخه زا نیز تغذیه می کنند و در نهایت خشکی گل ها و جوانه ها را در پی خواهند داشت.

روش های مبارزه با کرم خوشه زا:

توصیه می شود مواردی مانند هرس شاخه های اضافی. برای کاهش خطر سرمازدگی شخم عمیق و یخ آب زمستانه. برای از بین بردن شفیره ها جمع آوری و از بین بردن. علف های هرز. از کف باغات می توانند به دفع این آفت کمک شایانی بکند.

اما برای مبارزه شیمیایی با این آفت بایستی مراحل رشد گیاه را شناسایی کنید و در مناطقی که امکان تخمین با تله فرمونی وجود ندارد از مراحل حساس رشد درخت استفاده کنید و در واقع نوبت اول سمپاشی باید در مرحله غنچه و پیش از باز شدن گل ها باشد و نوبت دوم در زمان غوره شدن و در نهایت دوره سوم سمپاشی بایستی در زمان شروع آبدار شدن میوه ها انجام شود.

کرم خوشه خوار

زنجره مو

حشره كامل اين آفت (جيرجيرك يا جره) به رنگ سبز روشن بوده و طول بدن 24 تا 32 ميليمتر است. پوره ها داراي بدن نسبتاً كشيده و پاهاي قوي در جلو مي باشند. رنگ بدن در ابتدا سفيد تا صورتي و در مراحل بعد كرم رنگ ميشود. مراحل پورگي در خاك حدود سه سال طول كشيده و در اين مدت پوره ها از ريشه گياهان ميزبان تغذيه ميكنند. سوراخهاي ناشي از فعاليت پوره ها در سطح خاك كنار بوته ها ديده ميشود. شفيره ها براي تبديل شدن به حشره كامل از خاك خارج ميشوند. پوسته هاي شفيرگي آفت در محلهاي مختلف سطح تاكستان ديده ميشوند.

حشره ماده داراي اندام تخم ريز نسبتاً بلندي بوده و تخمهاي خود را در شكافهاي طولي كه در پوست شاخه ها ايجاد كرده اند، قرار ميدهند. محل تخم ريزي به صورت يك خط چين سفيد رنگ روي شاخه هاي جوان ديده ميشود. برگها زرد شده، رشد شاخه هاي جوان كند شده. و يا متوقف ميشود. خوشه ها كوچك و ضعيف و كم پشت است. در شاخه هايي كه تخم ريزي آفت. صورت گرفته جريان شيره گياهي دچار اختلال شده. و رشد شاخه متوقف ميشود.

آفات انگور | بازرگانی تیکا

روش های مبارزه با زنجره:

_ انتخاب زمينهاي سبك و استفاده از ارقام مقاوم

_ از بين بردن. علفهاي هرز. داخل تاكستان

_ قطع سرشاخه هاي. آلوده به تخم و سوزاندن. آنها

_ تقويت درخت بوسيله كودهاي شيميايي و حيواني

_ شخم خاك اطراف بوته ها در زمان خروج شفيره ها از خاك

_ محلول پاشي خاك اطراف بوته ها در هنگام خروج شفيره ها از خاك با استفاده از ديازينون پودر 40 درصد
(20 ليتر از محلول يك در هزار سم پاي بوته ريخته ميشود)

شپشک آرد آلود

بدن شپشک ماده تخم مرغی. به رنگ کرمی روشن. و از رنگ سفید رنگی. پوشیده شده و به همین جهت به آن شپشک آرد آلود گفته میشود. در طرفین بدن حشره. ۱۷ جفت رشته های کوتاه سفید رنگ مومی. که ضخامت آن در قاعده نسبتا زیادتر است قرار دارند.

این شپشک در نواحی گرم و در گلخانه ها زمستان را به صورت تمام مراحل مختلف زندگی از قبیل تخم، پوره و حشره بالغ به سر می برد و نشو و نمای آن به زمانی که درجه حرارت پایین می افتد مختصر وقفه ای در رشد آن بوجود می آید.

پوره ها و حشره کامل این شپشک زمستان. در زیر پوست. و تنه شاخه های اطراف طوقه دیده می شود. این شپشک برخلاف شپشک سپردار. همیشه متحرک است.حشره ماده فقط در موقع تخم ریزی بی حرکت مانده. و تخم های خود را در لایه رشته های مومی. زیر بدنش قرار میدهد. تخم گذاری تا چند هفته طول می کشد و هر ماده حدود هزار تخم می گذارد.

پوره هایی که از تخم خارج می شوند. به قسمت های مختلف گیاه. رفته و غالبا تعداد زیادی از آنها در یک نقطه جمع شده. و مواد مومی از خود ترشح می کنند. تعداد نسل این حشره در مناطق ساحلی ۴ تا ۶ و در مناطق کوهستانی ۳ تا۴ نسل در سال دارند.

روش های مبارزه با شپشک آرد آلود

این حشره دارای دشمنان طبیعی زیادی از جمله کفشدوزک شکارگر می باشد که سرسختانه آن را کنترل می کنند. با آنکه سموم مختلفی علیه این حشره توصیه می شود که متاسفانه تاثیر آنها کم بوده و چند روز بعد از سم پاشی تحرک و فعالیت آفت مجددا شروع می شود. در صورت لزوم، استفاده از سموم فسفره مانند گوزاتیون و یا سوپراسید علیه این آفت موثر بوده و در یک سم پاشی باگوزاتیون ۲۰٪ به نسبت 2.5 در هزار تلفات قابل ملاحظه ای را روی آفت مشاهده میکنیم.

شپشک آرد آلود

تریپس انگور

این آفت در اوایل فصل و هنگام تشکیل گل خسارت خود را باتغذیه از جوانه ها، گل ها و برگها به جای می گذارد. این آفت بر اثر تغذیه باعث پیچ خوردگی و بد فرم شدن برگها می شود. در صورت تغذیه از گلها. عقیم شدن آنها. اتفاق افتاده. و یا میوه چه ها ریزش پیدا می کنند. و در واقع یکی از دلایل عمده ریزش میوه های ارزنی شکل انگور، حضور جمعیت های بالای تریپس روی خوشه ها است

روش های مبارزه با تریپس:

به طور کلی توصیه می شود برای دفع آفات انگور به ویژه تریپس ها. اقدام به. از بین بردن برگ های ریخته شده. پای بوته ها. مبارزه شمیایی با سموم مختلف و سازگار و استفاده از توری ضد تریپس برای کنترل این آفت انجام می شود

کنه نمدی

این کنه به برگ ها حمله نموده و در پشت برگ ها گال هایی مسطح و به صورت نمد ایجاد میکند. رنگ این قشر نمدی ابتدا سفید کثیف است اما به تدریج به رنگ قرمز مایل به قهوه ای تبدیل می گردد. در سطح فوقانی برگ درست در طرف کنه نمدی. برآمدگی بوجود می آید و به برگ ناصافی می دهد. در شرایط مساعد 7 نسل در سال دارد. با اینکه عمده تغذیه این آفت از برگ ها است. اما ممکن است. حمله کنه به جوانه ها. نیز باشد. و سبب عقیم سازی جوانه ها شوند . اوج پراکنش این آفت در اواخر بهار تا اوایل تابستان است.

روش های مبارزه با کنه نمدی:

روش های مدیریتی باید قبل از استقرار آفت روی درختان انجام گردد.مدیریت و حذف بقایای گیاهی در زمستان نقش اساسی در کاهش میزان جمعیت آفت در باغات دارد. سموم اسپیدو دیکلوفن، آبامکتین و پروپارژیت نیز از سموم بسیار موثر در کنترل این آفت است.

در این مقاله به بررسی چند مورد از این آفات پرداختیم با ادامه بررسی آفات انگور در مقاله های بعدی با ما همراه باشید.

توصیه بسیار مهم

مواردیکه جهت مبارزه با این آفات قید شد، همگی مربوط به بعد از آفت زدگی هست که طبیعتا خساراتی را نیز در پی داشته است. بهتر است قبل از هر چیز به فکر جلوگیری از حمله آفات باشیم تا متحمل کمترین خسارت شویم. برای این منظور استفاده از توری های ضد حشره بسیار توصیه میگردد. در صورت انتخاب صحیح نوع توری، به راحتی میتوان از این آفات جلوگیری کرد.

همکاران ما در تیکا. آماده سرویس دهی. به شما عزیزان میباشند. و سعی دارند علاوه بر ارائه کالای با کیفیت به همراه قیمت مناسب، لذت دریافت یک سرویس مناسب و خرید خوب را در ذهن شما ماندگار کنند.

ارتباط با ما:

شماره تماس:

09373219035

آدرس:

مازندران، بابل

ایمیل:

sales@tikatrading.ir

ساعت کاری:

شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

پنج شنبه ۹ الی ۱۴

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.