استفاده از توری ضد حشره در کاشت گلخانه ای گوجه

دسته بندی مقالات

مازندران، بابل

info@tikatrading.ir

09373219035

استفاده از توری ضد حشره در کاشت گلخانه ای گوجه
379
آگوست 9, 2022
websazanadmin

استفاده از توری ضد حشره در کاشت گلخانه ای گوجه | گوجه فرنگی گلخانه ای. از محصولات پر درآمد گلخانه می‌باشد که توسط گلخانه‌ داران بسیاری. مورد استقبال قرار گرفته است. در تمام طول سال مردم از میوه گوجه‌فرنگی استقبال خواهند کرد؛ شما می‌توانید با کشت گوجه‌ فرنگی در گلخانه میزان بیشتری محصول در هر متر مربع تولید کنید و درآمد گلخانه خود را افزایش دهید.

راه اندازی گلخانه

برای راه اندازی گلخانه گوجه فرنگی اولین موردی که باید بررسی شود دمای محیط می باشد. در واقع میوه گوجه فرنگی باید در دمای بین ۲۱ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد در روز و همچنین در دمای ۱۶ الی ۱۸ درجه سانتیگراد در شب نگهداری شود تا بدین شکل فرایند رشد در بهترین حالت ممکن صورت بگیرد.

بازرگانی تیکا

اهمیت این موضوع. باعث شده تا فرد. قبل از اقدام پرورش گوجه فرنگی در گلخانه. از انواع تجهیزات و امکانات مختلف برای تامین دمای استاندارد در سالن بهره گیری کند. البته پرورش‌دهنده باید این موضوع را نیز مد نظر بگیرد که در روزهای ابری باید دما در هنگام روز ۲۱ درجه و همچنین در هنگام شب به ۱۶ درجه برسد این در حالی است که در روزهای آفتابی با توجه گرمای حاصل از آفتاب دمای محیط می تواند روز هنگام به ۲۷ درجه و در شب هنگام ۱۸ درجه سانتی گراد نزدیک شود.

گوجه گلخانه ای | توری ضد حشره در گلخانه

زمان کشت گوجه­ فرنگی گلخانه ای

به طور معمول زمان کشت محصولات گلخانه ای با توجه به نوع و خصوصیات رقم، شرایط محیطی، عوامل اقتصادی و غیره تعیین می شود. در کشت گلخانه ای بهتر است که فصول نامساعد در آغاز فصل کشت یا پایان فصل برداشت باشد. همچنین تاریخ کشت محصول به شکلی برنامه ریزی شود که محصول از قیمت مناسب تری در بازار برخوردار باشد. به طور کلی دو بازه کشت. تعریف شده است:

استفاده از توری ضد حشره در کاشت گلخانه ای گوجه

بهاره: این کشت معمولا از ابتدای آبان تا اوایل آذر شروع می شود. نشاها در اواسط دی ماه به زمین اصلی گلخانه منتقل میشوند و محصول از اواخر اسفند ماه تا اواخر خرداد ماه قابل کشت است. این کشت به خاطر طولانى بودن فصل رشد (حدود 5 ماه و یا بیشتر) و باردهى بیشتر، از اهمیت خاصى برخوردار است.


پاییزه: کشت پاییزه گوجه فرنگی گلخانه ای معمولا از اواخر خرداد ماه و اوایل تیر ماه شروع میشود. نشا ها از اوایل تا اواخر خرداد ماه به زمین اصلی گلخانه منتقل میشوند و محصول از از اواسط مهر ماه تا اواسط آذر ماه قابل برداشت است

روش کاشت گوجه­ فرنگی

به صورت کلی کشت بذر گوجه­ فرنگی به دو صورت مستقیم (بذری) و غیرمستقیم (نشاء کاری) انجام می شود؛ اما در شرایط گلخانه ای تنها شیوه کشت غیرمستقیم توصیه می شود. کشت غیرمستقیم. موجب عرضه سریع تر محصول. به بازار شده. و تلفات بذرهای هیبرید را کاهش می دهد. در این روش به ازای هر 500 مترمربع از زمین اصلی، 2 تا 3 متر مربع فضا برای ایجاد خزانه مورد نیاز است. گفتنی است که کشت غیر مستقیم در خزانه به دو صورت کشت در گلدان و سینی نشاء انجام میشود.

نشا گوجه فرنگی

تغذیه گیاه

نیاز گوجه فرنگی گلخانه ای به مواد غذایی بسیار زیاد است و در خاک متوسط تا غنی از نظر فسفر، پتاسیم، کلسیم و منیزیم بیشترین رشد را دارد. نیاز آن به پتاسیم، کلسیم و آهن زیاد و به نیتروژن، منیزیم، فسفر، گوگرد، بر، منگنز و روی متوسط است. برای تولید گوجه‌فرنگی با مواد جامد محلول زیاد، مقدار مصرف و جذب پتاسیم و کلسیم باید زیاد باشد.
در خاک ضعیف از نظر کلسیم. و تحت تنش آبی ناهنجاری فیزیولوژیکی پوسیدگی گلگاه. دیده می‌شود. در ابتدای رشد باید مقدار فسفر متوسط تا زیاد باشد. اگر مقدار فسفر بسیار زیاد و PH بالا (بیشتر از 5/7) باشد، ممکن است کمبود روی اتفاق افتد.

خاک و آبیاری در گلخانه گوجه فرنگی

گوجه فرنگی برای گسترش ریشه های عمیق و قوی خود، احتیاج به زمینی نرم و عمیق دارد، به شرط آن که از زهکش خوب برخوردار بوده و از نظر مواد غذایی نیز کاملاً غنی باشد. مناسب‌ترین pH برای بهترین رشد گوجه فرنگی بین ۵/۵ تا ۷ است.

استفاده از توری ضد حشره در کاشت گلخانه ای گوجه

قبل از جوانه زنى، آبیارى ملایم و به صورت مه پاش انجام مى گیرد تا بذر ها در اثر فشار آب از زیر خاک بیرون نیایند. آبیاری گوجه فرنگی در روزهاى گرم باید چند بار در روز انجام شود، ولى در روزهاى سرد 2-3 روز یک بار کفایت می کند.

همچنین برای آبیاری در گلخانه های پرورش گوجه فرنگی، از آبیاری قطره ای نیز استفاده می شود.

آفات گوجه فرنگی

آفات گوجه فرنگی گلخانه ای عبارتند از:

کرم میوه گوجه فرنگی

کرم مفتولی

مگس سفید گلخانه ای

کنه

شته

تریپس

کرم میوه گوجه فرنگی

یکی از شایع ترین آفات گوجه فرنگی می باشد. خسارت آن در مرحله لاروی می باشد. که با خوردن برگ. و میوه باعث سوراخ کردن میوه. و عدم بازار پسندی آن ها می شود و در صورت نبود میوه به جوانه ها و گل ها حمله می کند. استفاده از حشره کش های سیستمیک، شخم و زیر و رو کردن خاک بعد از برداشت محصول و استفاده از زنبورهای پارازیت جهت کنترل آفت مناسب می باشد.

آفات گوجه فرنگی | کرم میوه خوار گوجه فرنگی

کرم های مفتولی

کرم های مفتولی، لاروهای ساکن در خاک سوسک های الاتریده می باشند که برخی از گونه های آن ها از طریق تغذیه از ریشه ها و یا نفوذ به ساقه ها خسارت شدیدی را به گیاهچه ها وارد می سازند.کرم های مفتولی استوانه ای شکل بوده و معمولاً به رنگ زرد می باشند. تراکم این کرم ها را می توان از طریق بررسی ناحیه ریشه به دست آورد.

در گلخانه هایی که مواد آلی. به ویژه کودهای حیوانی. به میزان زیادی. استفاده شده است. خسارت ناشی از این کرم شدید است. با استفاده از ضدعفونی کردن خاک قبل از کشت محصول و استفاده از کودهای حیوانی پوسیده تا حدود زیادی میتوان آفت را کنترل نمود.

مگس سفید گلخانه ای

مگس سفید گلخانه ای و مگس سفید برگ نقره ای خسارت زیادی به گوجه فرنگی وارد می کنند. این مگس ها بیشتر. در سطح زیرین برگ ها دیده می شوند. هر دو گونه با تغذیه از برگ ها. سبب زرد شدن. برگ ها می شوند و با دفع عسلک باعث صیقلی شدن. برگ ها می شوند. شفیره مگس سفید به وسیله لاروهای بالتوریان، لارو کفشدوزک کنترل می شود. خربزه، طالبی و خیار میزبان اصلی مگس سفید هستند. استفاده از خاکپوش نیز در کنترل آفت تاثیر گذار است.

کنه

کنه ها آفت عمده در آب و هوای گرم و خشک بر روی گوجه فرنگی هستند. آن ها با قرار گرفتن در سطح زیرین برگ های پایینی شروع به تغذیه از آن ها کرده و خسارت آن ها بر روی سطح بالایی برگ ها دیده می شود. یک راه ساده برای شناسایی کنه ها قرار دادن یک تکه کاغذ سفید رنگ زیر سطح برگ و ضربه زدن. به برگ است که بعد از. کمی انتظار می توان کنه ها. را در حال حرکت روی آن ها. مشاهده کرد.

شته

شته ها با مکیدن شیره سلولی برگ ها سبب پژمردگی و پیچیدگی آن ها می شود و روی گیاه عسلک تولید می کنند. استفاده از تله های زرد چسبانک برای کنترل شته ها مناسب است.

تریپس

تریپس ها از آفاتی هستند که کنترل آن ها در گلخانه مشکل است؛ زیرا قدرت زاد و ولد بسیار سریعی داشته و ناقل بیماری های ویروسی زیادی مانند ویروس لکه ای گوجه فرنگی و یا ویروس لکه نکروز گل حنا هستند. کارت های با رنگ صورتی می تواند در جذب بیشتر تریپس ها موثر باشد.

رعایت نکات بهداشتی در گلخانه کلید موفقیت برای کنترل این آفت است. کنترل علف های هرز در بیرون و داخل گلخانه به کنترل تریپس کمک می کند. همچنین ضدعفونی خاک باعث از بین رفتن تخم های این آفت می شود. کفشدوزک و کنه های خاکزی از دشمنان طبیعی این آفت محسوب می شوند.

کاربرد توری ضد حشره در گلخانه گوجه

برای داشتن محصولات سالم تر و ارگانیک بهتر است قبل از این که محصولات به این آفات دچار شوند و مجبور به استفاده از سموم مختلف باشیم، از ورود این آفات جلوگیری کنیم. استفاده از توری ضد حشره در گلخانه قطعا در این راه یاری دهنده است. با استفاده از توری ضد حشره آفات زدگی و استفاده از سموم به حداقل میرسد و با کاهش چشمگیر هزینه ها هم روبرو خواهید شد. یعنی با کمترین هزینه محصولاتی سالم را برداشت خواهید کرد.

از بارزترین ویژگی توری ضد حشره جلوگیری از نفوذ حشرات و آفات است. ولی فواید استفاده از توری ضد حشره به همین جا ختم نمی شود از دیگر مزایای آن جلوگیری از آفتاب سوختگی محصولات است.

شدت نور مناسب نه تنها در افزایش تولید و تکثیر در محصول مؤثر است بلکه از بروز عوارض فیزیولوژیکی خاصی چون آفتاب سوختگی نیز جلوگیری می کند.

استفاده از توری ضد حشره در کاشت گلخانه ای گوجه

عارضه آفات سوختگی در گوجه فرنگی بسیار شایع بوده و بخش قابل توجهی از محصول را دچار آسیب می کند.

در حالی که گیاهان سالم به نظر می‌رسند و میوه به طور طبیعی رشد می‌کند. اما به هنگام. رسیدن. لکه‌های زرد روی پوست قرمز تشکیل می‌شود. لکه‌های زرد، سفید و نازک کاغذی می‌شوند، ظاهر ناخوشایند و طعم ضعیفی ایجاد می‌کنند. دلیل آن چیزی نیست جز اشعه خورشید. که گوجه فرنگی. را سوزانده است.

بازرگانی تیکا

میوه آفتاب سوخته. گوجه فرنگی. قابلیت نگهداری خوبی ندارد. پس باعث بروز خسارات زیادی می شود. برای جلوگیری از بروز این خسارات مطمئن ترین و به صرفه ترین راه استفاده از توری ضد حشره است. با نصب توری ضد حشره در گلخانه محصولات گوجه فرنگی خود را در قبال آفتاب سوختگی ایمن می کنید. قبل از کاشت یک محصول لازم است که سراسر گلخانه بازرسی شود. توری ها، درها و دیوارها باید به صورت دوره ای کنترل شوند.

همکاران ما در تیکا. آماده سرویس دهی. به شما عزیزان. در خرید توری ضد حشره میباشند. و سعی دارند علاوه بر ارائه کالای با کیفیت به همراه قیمت مناسب، لذت دریافت یک سرویس مناسب و خرید خوب را در ذهن شما ماندگار کنند.

ارتباط با ما:

شماره تماس:

09373219035

آدرس:

مازندران، بابل

ایمیل:

sales@tikatrading.ir

ساعت کاری:

شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

پنج شنبه ۹ الی ۱۴

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.