استفاده از توری ضد حشره در کشت گلخانه ای موز

دسته بندی مقالات

مازندران، بابل

info@tikatrading.ir

09373219035

استفاده از توری ضد حشره در کشت گلخانه ای موز
346
جولای 25, 2022
websazanadmin

استفاده از توری ضد حشره در کشت گلخانه ای موز | موز به صورت درخت یا درختچه ای کوتاه رشد و از بزرگترین گیاهان علفی جهان محسوب می شود. که تراز تجاری بالایی دارد. میوه این گیاه به صورت خوشه ای ظاهر می شود. که طعم خوشمزه ای دارد و دارای ارقام و واریته های مختلفی است. به همین دلیل میوه این گیاه در رنگ های مختلف زرد، قرمز، سیاه و … ظاهر می شود که البته معمول ترین نوع آن موز زرد است که به وفور در بازار قابل مشاهده است.

موز به رطوبت و نور کافی خورشید نیاز دارد. مناطق جنوبی بلوچستان، هرمزگان و کرمان یکی از مهم ترین مناطق مستعد پرورش موز در ایران محسوب میشود. البته کشت و کار گلخانه ای موز چندین سال قبل در مناطق شمالی کشور نیز گسترش پیدا کرد.

شرایط رشد موز

موز به رطوبت نسبی هوا بیش از سایر درختان گرمسیری نیاز دارد. رطوبت نسبی مناسب جهت رشد موز 75 تا 85 درصد و کمترین میزان رطوبت نسبی قابل تحمل برای موز 45 درصد می باشد. وزش باد شدید به دلیل پاره کردن برگ ها. شکستن ساقه و از ریشه در آوردن گیاه. یکی از محدودیت های کشت موز به خصوص برای ارقام پابلند است. برای ارقام پا بلند سرعت باد نباید بیش از 40 کیلومتر در ساعت و برای ارقام پاکوتاه نباید بیش از 70 کیلومتر بر ساعت باشد.

کشت گلخانه ای موز | توری ضد تریپس

ویژگی های گلخانه مناسب برای پرورش موز

با توجه به اینکه بوته های موز ارتفاع زیادی می گیرند. بنابراین حتما باید گلخانه شما ارتفاع 4 الی 5 متری داشته باشد تا هوا در آن به خوبی جریان پیدا کند و عمل سیرکولاسیون بدون هیچ مشکلی انجام شود.

جهت گلخانه موز نیز مانند هر گلخانه دیگری باید در جهت وزش باد باشد. تا در صورت افزایش دما. و رطوبت گلخانه. بتوان با باز کردن دریچه های هوا. و یا بالا دادن شید ها. دما و رطوبت گلخانه را کنترل نمود.

محلی که برای احداث گلخانه در نظر میگیرید باید بیشترین میزان نور خورشید را دریافت کند. یعنی هیچ گونه درخت. و ساختمانی در نزدیکی آن. وجود نداشته باشد. که مانع از رسیدن. نور خورشید. به بوته های موز شود.

نحوه کاشت موز

معمولا از دو روش برای کاشت موز استفاده می شود، روش اول خرید بوته های چند هفته ای و کاشت آن در خاک گلخانه است و معمولا بوته ها قیمت بالایی دارند و در هر مکانی به راحتی نمی توان آن را یافت.

روش دوم استفاده از خود بذر موز است که در میوه موز وجود دارد. کافیست هسته های سیاه رنگ موز را از میوه جدا کرده و در خاک بکارید، سپس ضمن رعایت شرایط محیطی مناسب ، به صورت مرتب به آن آب دهید تا بذرها جوانه دهند. دقت کنید که خاک مورد استفاده برای کاشت موز. باید زهکشی. شده باشد. تا از تجمع آب در داخل خاک جلوگیری شود.

توری ضد حشره در گلخانه موز

جالب است بدانید که پس از گذشت 10 تا 18 ماه از زمان کاشت دانه. شاهد گل دادن بوته موز خواهیم بود. و بسته شرایط آب و هوایی و کیفیت تغذیه حدود 2 تا 6 ماه دیگر نیز به طول می انجامد تا موز کاملا رشد کرده و آماده برداشت شود. یعنی در کل زمان کاشت تا برداشت میوه موز حدود دو سال است. اما در صورت بهینه بودن شرایط و استفاده از مواد مغذی کافی، می توان آنها را در عرض یکسال نیز به میوه رساند.

درخت موز فقط یکبار میوه میدهد بعد از باردهی و برداشت میوه، پایه مادری را قطع میکنند ولی یکی از پاجوش ها باقی مانده تا مجددا جوانه بزند و بار بدهد.

به منظور افزایش سرعت رشد درختچه موز، می توانید از کودهای حیوانی و شیمیایی مجاز استفاده کنید و حتی مواد مغذی را با آب آنها ترکیب کرده تا گیاهان ضمن بهره مندی از آب ، مواد مغذی لازم را نیز دریافت کنند.

استفاده از توری ضد حشره در کشت گلخانه ای موز | بازرگانی تیکا

بوته موز میزبان تعداد زیادی از بندپایان زیان آور نظیر حشرات و کنه ها می باشد که حشرات از مهمترین آفات موز هستند. موز هم مانند سایر گیاهان و درختان آفات و بیماری های خاصی دارد که برای تولید میوه مرغوب و با کیفیت و محصول زیاد باید با این آفات و بیماری ها مبارزه کرد تا گیاه بتواند به رشد معمول خود ادامه دهد.مبارزه با آفات هر محصول به قدری جدی است که در صورت عدم مبازره با این آفات و بیماری ها ممکن است کل محصول کشاورز به خطر بیفتد. در این قسمت جا دارد از مثالی یاد کنیم که پیشگیری بهتر از درمان است. یعنی قبل از اینکه. بوته ها. آفت زده .شوند. چاره ای بیندیشیم که متحمل خسارات نشویم. یکی از بهترین راه حل ها استفاده از توری ضد حشره است

توری ضد حشره

نصب توری ضدحشره درگلخانه ها به عنوان یک روش فیزیکی مبارزه با آفات و بیماری های ویروسی به یک راهکار مفید. و عملی به خصوص در مناطقی که. تحت فشار زیاد آفات. ناشی از حشرات. پرنده هستند. تبدیل شده است. این حشرات برخی اوقات به عنوان حامل بیماری های ویروسی نیز مورد توجه می باشند.

استفاده از این توری ها درکشور های اروپایی در اکثر مناطق، درصورتی که مانع تهویه گلخانه نشوند اجباری است. یکی از تجهیزات مهم گلخانه ای که در پنجره سازه نصب. می شود توری ضد تریپس یا توری ضد حشره می باشد. که از فیبرهای تکی. با پوشش پلی اتیلن. ساخته شده است. این نوع توری ها جهت محافظت از گیاهان از ورود حشرات مضر مانند تریپس و هم چنین پرندگان به داخل گلخانه و خروج حشرات مفید که در گرده افشانی و مبارزه بیولوژیکی در گلخانه با آفات از آنها استفاده می شود موثرند،که درگلخانه با هدف افزایش کیفیت و تولید بکارمی روند. توری ضد تریپس و توری ضد حشره گلخانه با قابلیت عبور نوربالا و دارای افزودنی های ضد یو وی بوده.

استفاده از توری ضد حشره در کشت گلخانه ای موز | بازرگانی تیکا

توری ضد حشره را روی تمام منافذی که امکان ورود حشرات را دارد مانند: ورودی پنجره ها، هواکش ها و یا حتی جلوی پد های سلولزی نصب می شود.

بایستی به طور مداوم از توری ضد حشره گلخانه استفاده شود و در صورت مشاهده هر نوع سوراخ و خرابی اقدام به تعویض آنها کرد. این توری که یکی از انواع توری گلخانه محسوب می شود، نه تنها مانع نفوذ آفات، پرندگان و غیره به گلخانه می شود، بلکه مانع از آفتاب سوختگی و افزایش دما در محیط گلخانه می شود. همچنین یک مانعی برای عدم نفوذ تگرگ و حفاظی از گیاهان در برابر یخ زدگی است.

کاشت موز گلخانه ای | توری ضد حشره

همکاران ما در تیکا. آماده سرویس دهی. به شما عزیزان. در خرید توری ضد حشره میباشند. و سعی دارند علاوه بر ارائه کالای با کیفیت به همراه قیمت مناسب، لذت دریافت یک سرویس مناسب و خرید خوب را در ذهن شما ماندگار کنند.

ارتباط با ما:

شماره تماس:

09373219035

آدرس:

مازندران، بابل

ایمیل:

sales@tikatrading.ir

ساعت کاری:

شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

پنج شنبه ۹ الی ۱۴

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.