اهمیت تهویه در سازه های گلخانه

دسته بندی مقالات

مازندران، بابل

info@tikatrading.ir

09373219035

اهمیت تهویه در سازه های گلخانه
252
اکتبر 22, 2022
websazanadmin

اهمیت تهویه در سازه های گلخانه | فراهم ساختن محیطی مناسب برای رشد محصولات از اصول مهم در گلخانه می باشد. از اصول طراحی خوب گلخانه، بهره مندی و ذخیره انرژی تابشی خورشید و مناسب ترین سیستم تهویه گلخانه در جهت بهره گیری از محصول نهایی می باشد.

برای برقراری تعادل آب و هوایی در گلخانه هایی که از نور خورشید استفاده می کنند. سیستم تهویه بسیار توصیه شده است. داشتن یک تهویه خوب سبب بالا رفتن کیفیت هوا برای رشد بهینه محصولات می شود. علاوه بر این تهویه گلخانه به تامین دی اکسید کربن در جهت انجام فتوسنتز گیاهان کمک زیادی می کند.

بازرگانی تیکا

اهمیت تهویه در گلخانه

تهویه گلخانه موضوع بسیار مهمی است که رشد گیاه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. گیاهان علاوه بر نور خورشید، هوای گرم، آب و مواد مغذی موجود در خاک، برای فتوسنتز و رشد، به دی اکسید کربن نیاز دارند. گیاهان با جذب CO2 و پخش اکسیژن «تنفس» می‌کنند.

در مورد فضای آزاد و خارج از گلخانه، با این فرض که محصولات خود را خیلی نزدیک به هم قرار نداده‌اید، این مسئله چندان مهمی نیست زیرا هوا معمولاً آزادانه گردش می‌کند. اما با توجه به محیط بسته گلخانه، در یک گلخانه گردش طبیعی هوای تازه برای تهویه وجود ندارد. که این مسئله منجر به کاهش سطح CO2 می شود و رشد گیاهان را در گلخانه محدود می کند. شما باید عمل تهویه را در گلخانه انجام دهید تا گیاهان شما به‌ خوبی رشد کنند.

اهمیت تهویه در سازه های گلخانه

جریان هوای تازه و تهویه علاوه بر این‌ که برای رشد گیاهان گلخانه بسیار مهم است، مانند جریان هوای خارج از گلخانه عمل می کند و دیواره‌های سلولی گیاهان را قوی تر می‌کند و در نتیجه گیاهان با استحکام بیشتری به‌ وجود می‌ آورند.

اهمیت تهویه در سازه های گلخانه | تهویه در گلخانه


یک گلخانه بدون عمل تهویه به‌ طور طبیعی گرمای بیش از حدی را به‌وجود می‌آورد که برای گیاهان شما مناسب نیست، زیرا در محیط‌هایی که دمای هوای محیط بین ۶٠ تا ۷۵ درجهٔ فارنهایت است، تازه‌ تر و سرحال‌ ترند. بیشتر گیاهان در گرما دچار تنش می‌شوند و در صورت گرمای شدیدتر می‌میرند. درجه حرارت در گلخانه در طول روز در آب و هوای آفتابی حتی در زمستان‌ها، بدون تهویه و گردش مکانیکی هوا، می‌تواند به سطح بالایی برسد.

در نتیجه، کنترل سطوح غیرطبیعی رطوبت در گلخانه، یکی از دلیل‌های اصلی برای نصب دریچه‌ها و فن‌ها برای تهویه در گلخانه است که می‌تواند سلامتی گیاهان را به خطر بیاندازد. وقتی نوسانات زیادی در دمای روز و شب در بیرون گلخانه وجود داشته‌ باشد در گلخانه رطوبت ایجاد می‌شود که این افزایش رطوبت در فصل بهار و پاییز رایج یا وقتی که بین دمای محیط داخلی و خارج گلخانه، مانند فصل زمستان تفاوت وجود دارد، رایج است.

اهمیت تهویه در سازه های گلخانه

این رطوبت به‌ خصوص می‌تواند در سقف گلخانه ایجاد شود و به طور مداوم روی گیاهان ایجاد شود. شاخ و برگ‌های مرطوب. که فرصتی برای خشک شدن ندارد، یک آهنربای طبیعی برای کپک، قارچ‌ها، بیماری‌ها و آفت‌ها هستند.جایگزینی هوای تازه به جای هوای مصرف شده موجود در یک واحد بسته را تهویه می‌گوییم که به یکنواخت شدن رشد. محصولات کمک می‌کند.

با گردش مناسب هوا و‌ تهویه در درون گلخانه، آب و هوای گلخانه‌ ای یکنواخت به‌وجود می‌آید و بیماری‌های گیاهی و آسیب‌های ناشی از رطوبت را کاهش می‌دهد.

اهمیت تهویه در سازه های گلخانه | اهمیت تهویه در گلخانه

چرا از سیستم تهویه استفاده می کنیم؟

اهمیت سیستم تهویه هوا در گلخانه، محدود به ایجاد تعادل دما و رطوبت نمی شود. با نصب این سیستم، گلخانه شما از ویژگی های جالب توجهی برخوردار خواهد شد که مهمترین آنها شامل موارد زیر می باشد:

سیستم خنک کننده
امکان پارامتریزه کردن
کنترل کردن موثر دما
کاهش بوهای نامطبوع
کنترل کردن آفات گیاهی
تمیز کردن هوای ورودی
کنترل کردن رطوبت
توزیع یکنواخت هوا در سطح گلخانه
جریان هوای مناسب در داخل و اطراف گلخانه
تهویه اتوماتیک و هوشمند
کنترل سطح رطوبت
کنترل کردن میزان دی اکسید کربن
بیشترین استفاده از منابع
افزایش حداکثری راندمان انرژی

اهمیت تهویه در سازه های گلخانه

محل نصب دستگاه تهویه:

دستگاه تهویه در محلی نصب می‌شود که اختلاف سطح کافی با بلندترین ارتفاع گیاهان داشته باشد، تا گیاهان در معرض مستقیم جریان هوا قرار نگیرند. دستگاه تهویه باید در خلاف جهت باد غالب نصب شود.

عوامل موثر در انتخاب سیستم تهویه

اهمیت سیستم تهویه هوا در گلخانه زمانی مشخص می شود که شما بتوانید سیستم متناسب با گلخانه خود را تهیه کنید. به این ترتیب، راندمان به بیشترین حد ممکن میرسد. این عوامل عبارتند از:

باز یا بسته بودن گلخانه
محل گلخانه
نوع محصولات کشاورزی
متراژ و ابعاد گلخانه
دما و رطوبت مورد نیاز
بودجه برنامه ریزی شده

اهمیت تهویه در سازه های گلخانه | تهویه گلخانه

انواع تهویه:

۱- تهویه تابستانی

هدف اصلی تهویه تابستانی جلوگیری از افزایش دمای هوا در گلخانه است. علت افزایش دمای گلخانه، افزایش شدت تابش خورشید از پوشش گلخانه می‌باشد. روش تهویه باید به طور موثری هوا را به صورت مستقیم بین گیاه و خاک جابجا نماید تا از افزایش تدریجی دمای اطراف گیاهان جلوگیری کند. کمینه مقدار تهویه قابل قبول برای کنترل دما در تابستان یک بار تعویض هوا در هر دقیقه می‌باشد.

اهمیت تهویه در سازه های گلخانه

۲- تهویه زمستانی

در زمستان در زمانی که بخاری جهت افزایش دمای گلخانه. و رساندن آن به میزان مورد نیاز رشد گیاه کار می‌کند. نیاز به تهویه می‌باشد. هوای تازه بیرون باید به گلخانه وارد و جای هوای گرم داخل گلخانه را بگیرد. چنانچه رطوبت بالای گلخانه در زمستان کم نشود، میزان رطوبت گلخانه به بیش از ۹۰ درصد افزایش می‌یابد و باعث گسترش کپک برگ و پوسیدگی ساقه و برگ گیاهان می‌شود. برای مثال رطوبت بیش از ۸۰ درصد باعث آلودگی گوجه فرنگی به کپک برگی می‌شود و کاهش رطوبت گلخانه با تهویه زمستانه به کمتر از ۷۰ درصد باعث کنترل این بیماری می‌شود.

علاوه بر مشکلات ناشی از گسترش بیماری‌ها، افزایش رطوبت گلخانه باعث خوردگی اجزای اسکلت گلخانه و کاهش عمر آنها و ایجاد شرایط نامناسب محیطی برای کارگران می‌شود. زمانیکه هوای گرم و مرطوب داخل گلخانه به علت سبکی بالا می‌رود به سطح پوشش و اجزای اسکلت گلخانه برخورد می‌کند. هوا در تماس با سطح سرد. خنک شده و دمای آن کاهش می‌یابد. چنانچه دمای سطح به زیر دمای نقطه شبنم هوا برسد، بخار آب بر روی سطح متراکم خواهد شد.

خارج کردن هوای مرطوب. و جایگزین کردن با هوای تازه بیرون. در جلوگیری از تراکم. و سایر مشکلات ذکر شده، موثر می‌باشد. با افزایش میزان تهویه در زمستان نیاز گرمایی گلخانه افزایش می‌یابد، بنابراین لازم است که میزان تهویه طوری تنظیم گردد تا میزان خسارت در حد پایین نگه داشته شود و نیاز گرمایی نیز تا حد امکان کم باشد.

همکاران ما در تیکا. آماده. سرویس دهی. به شما عزیزان می باشند. و سعی دارند علاوه بر ارائه کالای با کیفیت به همراه قیمت مناسب، لذت دریافت یک سرویس مناسب و خرید خوب را در ذهن شما ماندگار کنند.

ارتباط با ما:

شماره تماس:

09373219035

آدرس:

مازندران، بابل

ایمیل:

sales@tikatrading.ir

ساعت کاری:

شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

پنج شنبه ۹ الی ۱۴

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.