توری ضد حشره چیست؟

دسته بندی مقالات

مازندران، بابل

info@tikatrading.ir

09373219035

توری ضد حشره چیست؟
302
می 17, 2022
websazanadmin

توری ضد حشره | امروزه توری های ضد حشره به یکی از اجزای مهم و جدایی ناپذیر در ساخت گلخانه ها تبدیل شده اند. کارایی و مزایای این نوع از  توری ها به قدری موثر و زیاد بود که استفاده از آن به سرعت همه گیر شد تا جایی که هم اکنون به کار گیری آن در بسیاری از کشور های توسعه یافته به نوعی از اجبار تبدیل شده است. امروزه شاهد استفاده بیشتر از این توری ها در گلخانه های صنعتی، گلخانه های خانگی، باغات، مزارع و بسیاری از مناطق دیگر هستیم.

اثرات مخرب زیست محیطی استفاده از کود و سموم شیمیایی بر خاک و همچنین اثرات آن بر سلامتی انسانها باعث شده تا توریهای ضد حشره جای خود را در صنعت کشاورزی و باغداری به خصوص در بخش تولید ارگانیک باز کند. این روند افزایشی استفاده از توری ها، کمک شایانی به کاهش خسارات و افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی کرده است.

توری ضد حشره گلخانه
توری ضد حشره گلخانه

بازرگانی تیکا

اما مهمترین بخش، انتخاب درست توری ضد حشره است. چرا که در صورت استفاده از توری نا مناسب، این توریها کارایی لازم را نخواهند داشت. برای انتخاب درست ابتدا باید شناخت کافی از آفات داشته باشیم تا بتوانیم توری مناسب برای دفع آفات را تهیه کنیم.

توریهای ضد حشره معمولا از جنس پلی اتیلن بوده که در اندازه مش های متفاوت به صورت بافته شده تولید می شوند. هرچه اندازه مش بزرگتر باشد نشان دهنده بافت ریزتر است. بافت های ریزتر مانند مش 50 جلوی نفوذ مگس سفید و تریپس را بگیرند.

توری ضد حشره

عوامل مهم در انتخاب توری ضد حشره :

توری های ضد حشره انواع متفاوتی دارند که در انتخاب آنها می بایست به برخی نکات از قبیل اندازه سوراخ ها، اندازه مش، قطر نخ‌ها، مقاومت در برابر جریان هوا (همه توری ها با مشخصات یکسان، مقاومت یکسان ندارند)، جذب گرد و غبار، مشخصات نوری (انعکاس و قابلیت عبور)، مقدارUV ، طراحی نوع سازه و خصوصا دریچه های آن و … دقت نمود. اما مهم ترین پارامترها شامل موارد زیر می باشند:

نوع آفت

یکی از مهم ترین نکات در انتخاب و نصب توری ضد حشره گلخانه، دانستن این مطلب است که هر گیاه، مورد هجوم حشره های خاصی قرار می گیرد. گیاهان متفاوت، آفات متفاوتی دارند. دانستن اینکه چه آفاتی به محصول مورد نظر شما حمله می کنند، به شما کمک می کند مش مناسب برای توری ضد حشره را انتخاب کنیم.

خرید توری ضد حشره
خرید توری ضد حشره

جنس

اغلب توری های ضد حشره از جنس پلی اتیلن (نایلون) هستند که دوام، استحکام و انعطاف بالایی دارد و همچنین نسبت به رطوبت مقاوم هستند.

مش

هر چه قطر مش کوچکتر شود، قابلیت توری حشره گیر گلخانه ای برای دفع حشرات کوچکتر بیشتر خواهد بود. اما کوچک شدن قطر مش ها تاثیر منفی بر تهویه فضای گلخانه می گذارد. تریپس های حشراتی بسیار کوچک هستند و توری آنتی تریپس گلخانه می تواند از ورود حشرات دیگر نیز جلوگیری می کند. قطر مش بالا مناسب محافظت از گلخانه در برابر حشرات بزرگ مانند ملخ ها است. برای مثال مش 50 با داشتن منافذ بسیار ریز مختص جلوگیری از ورود تریپس می باشد.

سایه اندازی و مقاومت در برابر نور، گرما و رطوبت

دیگر فاکتور مهم هنگام خرید توری ضد حشره گلخانه، میزان سایه اندازی است. سایه اندازی به میزان کاهش تابش مستقیم آفتاب اطلاق می شود. از آنجا که محل نصب انواع توری ضد حشره در مقابل دریچه ‌های گلخانه ‌ای است، این توری ها معمولا در جداره ها یا سقف گلخانه نصب می شوند و در معرض تابش دائمی نور خورشید هستند. این توری روکشی دارد که آن را به اشعه ماورای بنفش (UV) مقاوم می کند. اما حضور نور خورشید در گلخانه امری ضروری است و به همین دلیل نمی توان از توری ضد حشره با درصد سایه اندازی بالا استفاده کرد.

همچنین این توری باید در برابر گرما نیز مقاوم باشد و زیر نور خورشید دچار تغییر فرم و حالت نشود. پلی اتیلن ماده ای است که علاوه بر داشتن انعطاف و استحکام مناسب، در برابر رطوبت نیز مقاوم است. همچنین باید توجه داشت که توری ضد حشره باید به خوردگی مقاوم باشد. باران های اسیدی یا سم های مورد استفاده دفع آفات نباید باعث خوردگی مواد توری و تخریب آن بشوند. همچنین رطوبت نیز نباید بر ساختار این توری ها اثر منفی بگذارد. میزان استاندارد سایه اندازی توری ضد حشره حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد است.

درصد سایه اندازی با کاهش قطر مش، افزایش می یابد.

بازرگانی تیکا

مزایا و ویژگی‌های توری‌های ضد‌ حشره و ضد تریپس

شاید شما بتوانید بدون نصب توری ضد حشره اقدام به راه اندازی یک گلخانه نمایید، اما یقینا نمی توانید از کیفیت نهایی محصول اطمینان کافی داشته باشید. گیاهان حاضر در محیط های گلخانه ای به همان اندازه که برای ما سودمند هستند، مورد توجه انواع حشرات و آفات نیز قرار می گیرند. محیط گلخانه با شرایط تحت کنترل دمایی و رطوبت در حضور گیاهان مغذی و سرسبز بهترین فضا برای تداوم زیست حشرات نیز هستند. حشرات خیلی ساده و راحت چنین محیط گرم و نرمی را پیدا کرده و با رسوخ در آن عملا باعث تخریب محیط گلخانه ‌ای می ‌شوند.

دقت کنید که  یک الزام قطعی برای نصب شدن  آن در محیط های گلخانه ای نیست، اما قطعا در نتایج نهایی تاثیرگذار است. لذا بهتر است در هر حالتی با هر نوع فضای گلخانه ‌ای که تحت مدیریت دارید، نگرش جدی در نصب و استفاده از توری گلخانه ای داشته باشید. برخی از مزایا در استفاده از توری ضد حشره به قرار زیر هستند.

توری ضد حشره

– قطعا مهمترین و اصلی ‌ترین هدف در نصب و بهره مندی از توری ضد حشره تقابل موثر در مواجه بودن با حشرات آفات گونه و مخرب می باشد. حشرات به طور یقین اصلی ‌ترین دشمن گیاهان هستند. آنها از گیاهان تغذیه می کنند و برای آنکه بتوانید در محیط گلخانه ‌ای به حداکثر راندمان تولید دست پیدا کنید، باید از توری ضد حشره در هر یک از مدخل‌ های گلخانه بهره مند باشید. البته در نظر داشته باشید که نوع توری را باید با توجه به گونه حشره مهاجم گیاهانی که در حال پرورش دارید انتخاب کنید.

– استفاده از توری ضد حشره باعث کاهش قابل توجهی در مصرف انواع آفت کش ها و یا حشره کش ها خواهد شد. وقتی حشره ای در کار نباشد، یقینا نیازی به استفاده از حشره کش ها نیز وجود ندارد. از این رو با نصب توری ضد حشره مستلزم صرف هزینه بالا در تهیه انواع حشره کش ها و یا ابزارهای حرفه ای مانند سمپاش های موتوری نیستید. در سوی دیگر ماجرا کاهش مصرف آفت کش ها باعث تولید محصولات هر چه ارگانیک تر خواهد شد و در نهایت با نصب توری ضد حشره که به کمتر شدن درصد استفاده از انواع آفت کش ها ختم خواهد شد، تاثیر مثبتی در حفظ محیط زیست اطراف فضای گلخانه ‌ای گذاشته ایم. چرا که با حضور کمتر آفت‌ کش‌ ها در هوا و آب مواجه هستیم.

بازرگانی تیکا

– نصب توری ضد حشره تاثیر چشمگیری در کاهش هزینه ‌های مبارزه با آفات به صورت بیولوژیکی دارد. در محیط گلخانه ای که ایزوله است، همه چیز جریان طبیعی دارد. یک اکوسیستم پایدار بدون حضور خطرات ناشی از آفات تمام فضای گلخانه را کاملا امن و مناسب برای رشد و نمو گیاهان خواهد کرد. لذا دیگر مستلزم صرف زمان و انرژی بالایی برای تقابل با آفات به روش های بیولوژیکی نیست. محیط ‌های گلخانه ‌ای بزرگ هستند. در نتیجه در صورت حضور حتی مقدار کمی از حشرات مخرب باید دست به کار آفت زدایی سنگینی شویم. اقدامی که ساده نمی ‌باشد. توری ضد حشره تاثیر چشمگیری در کاهش این هزینه ها دارد.

– نصب توری ضد حشره در کیفیت نهایی محصولات تاثیرگذار است. میزان مصرف کمتر مواد آفت کش باعث پروسه تولید محصولات ارگونومیک تری است. در نتیجه با روند رشد طبیعی گیاهان مواجه هستیم. محصولاتی که در آنها از آفت کش های کمتری استفاده شده باشد، ضریب سلامت و اطمینان بالاتری را فراهم می کنند.

– نصب توری ضد حشره در شرایط اصولی و استاندارد باعث راحتی و آسایش بیشتری در امر گلخانه داری است. دیگر نیازی نیست که به پایش دائمی محیط گلخانه برای پیدا کردن حشرات آفت گونه اقدام کنید. حضور توری ضد حشره در امر سادگی نگهداری از گیاهان گلخانه ای بسیار تاثیرگذار است. خلاص شدن از سمپاش های ممتد و طولانی یکی از این تأثیرات سازنده می باشد.

– جدا از بحث تولید محصولات سالم تر که منجر به تولید اورگانیک خواهد انجامید، کیفیت و حجم محصولات کشاورزی تولید شده نیز رشد قابل توجهی پیدا خواهند کرد.

همکاران ما در تیکا سعی دارند علاوه بر ارائه کالای با کیفیت به همراه قیمت مناسب، لذت دریافت یک سرویس مناسب و خرید خوب را در ذهن شما ماندگار کنند.

ارتباط با ما:

شماره تماس:

آدرس:

مازندران، بابل

ایمیل:

sales@tikatrading.ir

ساعت کاری:

شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

پنج شنبه ۹ الی ۱۴

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.