دمای گلخانه در زمستان و تابستان

دسته بندی مقالات

مازندران، بابل

info@tikatrading.ir

09373219035

دمای گلخانه در زمستان و تابستان
11
جولای 25, 2023
websazanadmin

دمای گلخانه در زمستان و تابستان | بازرگاني تيكا عرضه كننده تجهيزات كشاورزي و گلخانه‌اي خصوصا توري ضدحشره است. در این مقاله به بررسی دمای گلخانه در زمستان و تابستان می‌پردازد.
دمای مناسب در گلخانه یکی از عوامل محیطی مهم است که در رشد و نمو گل و گیاهان تأثیر گذار است. گل وگیاه در دمای مناسب بهترین رشد را دارند، دمای مناسب در شب و روز در گلخانه متفاوت است. دما در شب ۵ تا ۶ درجه نسبت به روز بایستی کمتر باشد همچنین افزایش بیش حد دما در گلخانه باعث متوقف شدن رشد گیاه می‌شود. اگر دما صفر درجه باشد محصول رشد کمتری دارد به همین دلیل بایستی دمای گلخانه مناسب باشد.

معمولا در گلخانه‌ها از سیستم الکتریکی برای تنظیم دما استفاده می‌کنند. البته بیشتر دمای داخل گلخانه از نور خورشید تامین می‌شود و اگر نور خورشید نباشد از سیستم‌های حرارتی استفاده می‌شود. اکثر محصولات در دمای متوسط بهترین رشد را دارند می‌توان گفت بهترین دما بین ۱۶ درجه تا حداکثر ۳۵درجه است.

 

دمای گلخانه در زمستان و تابستان

 

اثرات دمای هوای گلخانه بر محصولات

با توجه به نقش تعیین کننده دما در رشد گیاه و افزایش عملکرد محصول و کنترل آفات و ‏بیماری‌ها، استفاده از تجهیزات کنترل کننده دما با توجه به نوع محصول و اقلیم منطقه جهت تأمین دمای مناسب ‏الزامی است.

محدوده دمایی مناسب برای رشد یک گیاه، دمایی است که در آن فتوسنتز و تنفس در بهترین شرایط انجام شود. به عنوان مثال ﺑﻌﻀﯽ ﺍﺯ ﺑﺬﺭ‌ﻫﺎ ﺑﺮﺍﯼ ﺳﺒﺰ ﺷﺪﻥ ﺑﺎﯾﺪ ﺩﺭ ﺩﻣﺎﯼ ﭘﺎﺋﯿﻦ ﻧﮕﻬﺪﺍﺭﯼ ﺷﻮﺩ. ﺩﺭ ﺷﺮﺍﯾﻂ ﮔﻠﺨﺎﻧﻪ‌ﺍﯼ ﮔﯿﺎﻫﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﺎ ﮐﻨﺘﺮﻝ ﺩﻣﺎ می‌تواﻥ ﺩﺭ ﻣﻮﻗﻊ ﻣﻌﯿﻨﯽ ﻭﺍﺩﺍﺭ ﺑﻪ ﮔﻞ ﺩﻫﯽ ﮐﺮﺩ به همین دلیل استفاده از تجهیزات برای کنترل و تأمین دمای مناسب ‏لازم است‎ .‎

 

آشنایی با روش‌های کنترل دمای گلخانه

یکی از چالش‌های اصلی گلخانه داران کنترل دمای گلخانه است. سرد شدن ناگهانی هوا در یکی از شب‌های یخبندان زمستانی و یا گرم شدن بیش از حد هوا در دمادم ظهر یک روز تابستانی می‌تواند تمام زحمات و سرمایه شما را در گلخانه به آنی نابود کند. گیاهان موجوداتی حساس به تغییرات دما هستند و در صورتی که به دمای محیط آن‌ها بی‌توجه باشید بی‌شک شاهد هلاک شدن شان خواهید بود. این در صورتی ست که برای کنترل دمای گلخانه از سیستم مناسبی استفاده نکرده باشید. بنابراین برای اینکه از محصولات و سرمایه‌تان محافظت کنید و شرایط مساعدی را برای باردهی گیاهان فراهم نمایید باید با روش‌های کنترل دمای گلخانه آشنایی داشته باشید. در ادامه قصد داریم تعدادی از این روش‌ها را بررسی کنیم بنابراین همراه ما باشید.

 

بازرگانی تیکا

دمای گلخانه در زمستان و تابستان
دمای گلخانه در زمستان و تابستان

تجهیزات کنترل کننده دمای گلخانه

برای داشتن محصولاتی سالم و با کیفیت و در نتیجه افزایش سود دهی باید با روش‌ها و تجهیزات کنترل دمای هوای گلخانه آشنا باشیم. در زیر به نمونه‌های رایج آن اشاره می‌کنیم.

فن: فن یا همان سیستم تهویه گلخانه باعث ایجاد و گردش هوای مطلوب به طور یک نواخت در محیط داخل گلخانه می‌شود. در روزهای گرم تابستان و سرد زمستان و یا مناطق بسیار مرطوب، دمای هوا در داخل گلخانه بالا می‌رود. این اتفاق برای رشد و پرورش گیاهان خوب نیست. جود سیستم تهویه در گلخانه بر فتوسنتز گیاهان و دوره‌های گرده افشانی گیاهان تاثیر مستقیم دارد.

بخاری: گرمای خورشیدی تنها 25 درصد از گرمای مورد نیاز گلخانه را فرآهم می‌کند بنابراین استفاده از هیتر برقی برای گلخانه ضروری است.

توری شید (خارجی): توری شید گلخانه، به منظور ایجاد سایه و جلوگیری از تابش بیش از حد نور آفتاب به عنوان توری سایبان روی(خارج) گلخانه قرار می گیرد. تا حدودی به خنک سازی فضا نیز کمک می‌کند.

دریچه: در فصول گرم یکی از روش‌هایی که می‌توان هوای گرم ایجاد شده در گلخانه را خارج نمود، باز کردن دریچه‌ها است.

مه پاش: از دستگاه مه پاش یا مه ساز در تابستان برای خنک کردن محیط داخل گلخانه استفاده می‌شود.

سیستم پد سلولزی: پد سلولزی یک صفحه ضخیم موج دار در اندازه های مختلف است که به عنوان سیستم سرمایش گلخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

اهمیت تهویه گلخانه‌ها

فراهم ساختن محیطی مناسب برای رشد محصولات از اصول مهم در گلخانه می‌باشد. از اصول طراحی خوب گلخانه، بهره مندی و ذخیره انرژی تابشی خورشید و مناسب‌ترین سیستم تهویه گلخانه در جهت بهره گیری از محصول نهایی می‌باشد.

برای برقراری تعادل آب و هوایی در گلخانه‌هایی که از نور خورشید استفاده می‌کنند، سیستم تهویه بسیار توصیه شده است. داشتن یک تهویه خوب سبب بالا رفتن کیفیت هوا برای رشد بهینه محصولات می‌شود. علاوه بر این تهویه گلخانه به تامین دی اکسید کربن در جهت انجام فتوسنتز گیاهان کمک زیادی می‌کند.

 

دمای گلخانه در زمستان و تابستان

توری ضد حشره
توری ضد حشره

وظیفه تهویه گلخانه در تابستان

سازه گلخانه وظیفه‌ی ذخیره سازی انرژی خورشید در طول روز را دارد. اگر در فصل تابستان باشید، این ذخیره سازی سبب گرم شدن بیش از حد نسبت به محیط خارج گلخانه خواهد شد و در صورتی که یک سیستم تهویه مناسب داخل گلخانه نباشد، گرمای زیاد باعث پژمرده شدن گیاهان می‌شود.

 

تهویه گلخانه در فصل زمستان

همانطور که تهویه گلخانه در فصل تابستان اهمیت بالایی دارد، در فصل زمستان هم نیاز به ورود هوای تازه به داخل گلخانه خواهد بود. با اینکه تمام تلاش گلخانه‌دار در فصول سرد سال تامین گرمای گلخانه است، اما در برخی مواقع میزان گرما و رطوبت داخلی گلخانه به حدی بالا می‌رود که برای محصولات مضر بوده و عوارض زیادی را برای آن‌ها به دنبال خواهد داشت.

 

چرا تهویه گلخانه مهم است؟

گل‌ها و گیاهان پیوسته در حال مصرف دی اکسید کربن محیط و تولید اکسیژن است و از این طریق به رشد خود ادامه می‌دهد، زمانی که تعادل هوایی گلخانه به هم بریزد و دی اکسید کمی در محیط گلخانه وجود داشته باشد، محصولات نیز با کاهش رشد روبرو خواهند شد.

از طرف دیگر استفاده از سیستم‌های گرمایشی مانند هیتر گلخانه، هیتر برقی، دیگ بخار و … سبب افزایش بیش از حد رطوبت داخل گلخانه شده و مانع از رشد صحیح تمامی بافت‌های گیاه خواهد شد و در نتیجه با خفگی و کپک زدگی آن‌ها مواجه خواهید شد. بنابراین به منظور حفظ تعادل هوای گلخانه باید از سیستم های تهویه استاندارد در فصل زمستان استفاده کرد.

 

فواید سیستم تهویه گلخانه

کنترل رطوبت
تثبیت دما
جلوگیری از رشد باکتری‌ها
جلوگیری از صدمه به گیاهان
چرخش هوای فضای داخل و خارج
جلوگیری از رشد بوته‌ها
ساخت دی اکسید کربن ملزوم جهت فتوسنتز
کمک به رشد بهینه محصولات
حفظ شادابی و کیفیت محصولات

 

 

 

 

ارتباط با ما:

شماره تماس:

09373219035

آدرس:

مازندران، بابل

ایمیل:

sales@tikatrading.ir

ساعت کاری:

شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

پنج شنبه 9 الی 14

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *