رابطه نور و جهت احداث سازه گلخانه

دسته بندی مقالات

مازندران، بابل

info@tikatrading.ir

09373219035

رابطه نور و جهت احداث سازه گلخانه
292
اکتبر 24, 2022
websazanadmin

رابطه نور و جهت احداث سازه گلخانه | جهت گلخانه نقش بسیار مهمی در سایه اندازی سازه گلخانه بر محصول و همچنین میزان نور رسیده به محصول دارد. میزان سایه اندازی بستگی به فصول سال و زاویه تابش خورشید دارد، بنابراین در موقع انتخاب مکان، طول و عرض جغرافیایی نیز بایستی مورد توجه قرار گیرد. به عنوان مثال در عرض‌‌های جغرافیایی. بالاتر از 40 درجه نیمکره شمالی، طول گلخانه بایستی در امتداد شرق _ غرب باشد. تا آفتاب زمستانی با زاویه تابش پایینی که دارد حداکثر نور را به گلخانه برساند ولی در عرض‌‌های پایین تر از 40 درجه شمالی بایستی جهت گلخانه شمالی _ جنوبی باشد زیرا زاویه تابش نور خورشید بیشتر است و در گلخانه‌‌‌های چند تایی که در امتداد طولشان بهم مرتبط هستند بایستی در تمامی عرض‌‌های جغرافیایی در جهت شمالی _ جنوبی ساخته شوند.

بازرگانی تیکا

چرا جهت احداث گلخانه بسیار اهمیت دارد؟

این موضوع که چه چیزی می‌خواهید در گلخانه خود پرورش دهید مهم است. علاوه بر اندازه گلخانه که مکان ساخت آن را تعیین می‌کند، برای ایجاد شرایط مناسب محصولی که قصد دارید پرورش دهید، میزان مشخصی نور خورشید نیاز دارد. پس دریافت نور خورشید برای گیاه مورد نظر نیز می تواند در مکان ساخت گلخانه ی شما، تاثیر گذار باشد. هزینه ساخت گلخانه و سبک طراحی آن تأثیری در انتخاب جهت ندارد و موضوعی است که بدون استثنا باید برای همه ی گلخانه ها رعایت شود.

بهترین جهت برای احداث گلخانه

شاید یکی از اصلی‌ ترین سوالاتی که در این‌ باره وجود دارد این باشد که در اصل جهت ابتدا و انتهای آن به چه صورت باید باشد؟ در واقع هر کدام از این جهات شرایطی خاصی را در درون گلخانه برای محصولات به وجود می‌آورند و مکان مناسب برای گلخانه در مختصات جغرافیایی گوناگون می‌تواند متفاوت باشد که طراحی گلخانه باید بر اساس این شرایط صورت بگیرد.

رابطه نور و جهت احداث سازه گلخانه | جهت احداث گلخانه

گرایش شرقی _ غربی

از این نوع گرایش بیشتر در کشورهایی استفاده می‌شود که عرض جغرافیایی آنها بیشتر از ۳۵ درجه شمالی می‌ باشد. کشورهایی مثل روسیه که به طور معمول آب و هوایی سرد دارند و زاویه تابش نور خورشید نسبت به آنها مایل است. اما این مورد در کشورهایی که آب و هوای آنها مقداری گرم‌ تر است و پایین‌ تر از عرض جغرافیایی ۳۵ درجه هستند کاربرد ندارند. این کشورها بیشتر از کشور های بالاتر از عرض جرافیایی ۳۵ درجه می‌توانند از نور خورشید استفاده کنند. استفاده از راستای شرقی _ غربی در چنین کشورها، باعث تابش بیش از نیاز آفتاب بر روی گلخانه می‌شود و ممکن است باعث آسیب دیدن گیاهان گلخانه شما شود.

رابطه نور و جهت احداث سازه گلخانه

گرایش شمالی _ جنوبی

به دلیل زاویه تابش نور خورشید، در بیشتر کشورها از جهت شمالی _ جنوبی استفاده می شود؛ زیرا مقدار مناسبی از نور خورشید به گیاهان برسد و ما نمی خواهیم همواره در تمام روز از آفتاب استفاده کنیم و میزان آن باید تنظیم شود. اکثر گلخانه‌ها در ایران نیز بر اساس این جهت ساخته می‌شوند. تا استاندارد رعایت شود و جهت گلخانه برای شرایط اقلیمی مناسب باشد.

تاثیر نور بر انتخاب جهت گلخانه

سه جزء اصلی فرآیند فتوسنتز گیاهان شامل آب، دی اکسیدکربن و نور می‌باشند. نور خورشید ارزان‌ ترین و طبیعی‌ ترین منبع برای تأمین نور گیاهان می‌باشد. اما همیشه در دسترس نبودن آن و محدودیت‌های استفاده از آن دلیل دیگری بر اهمیت انتخاب جهت گلخانه و نورپردازی در گلخانه می‌باشد. در زمان‌ های متفاوت از روز و زمان‌ های متفاوت از سال، منبع‌های نوری میزان مشخصی نور تولید می‌کنند که بر حسب واحد (لوکس) اندازه‌گیری می‌شوند. از آن جایی که نور یکی از عوامل اصلی رشد گیاه است و میزان مورد نیاز آن برای هر گیاهی متفاوت می‌باشد، یکی دیگر از چالش های انتخاب جهت گلخانه می‌باشد.

رابطه نور و جهت احداث سازه گلخانه | نور و جهت احداث سازه گلخانه

پوشش گلخانه و نور

مقدار تابش خورشید در فصل زمستان مناطق معتدل به حداقل مقدار خود می‌رسد. بنابراین عبور نور کافی و حداکثر از پوشش گلخانه، حداقل شرط لازم برای رشد و توسعه پوشش گیاهی و تولید محصول با کیفیت در فصل زمستان است. وجود شیب مناسب برای سقف گلخانه یکی از موارد مهم و ضروری برای ورود نور کافی. جلوگیری از کندانس قطرات آب روی سقف. و چکه کردن آن‌ها روی گیاه کاشته شده است.پوشش‌های محلی و مرسوم هر یک ضریب عبور نور مخصوص به ‌خود را دارند که بر اساس نوع گلخانه و هزینه ساخت آن مورد استفاده قرار می‌گیرند (خصوصیات مختلف هر نوع پوشش گلخانه به هنگام استفاده از آن در مناطق مختلف و با شرایط آب و هوایی متفاوت باید در نظر گرفته شود).
چون نوع پوشش گلخانه. مشخص کننده میزان دریافت نور. از طریق گیاه کاشته شده است، باعث افزایش کیفیت و کمیت محصول کاشته شده در گلخانه هم می‌شود.

رابطه نور و جهت احداث سازه گلخانه

مقدار نور دریافتی از خورشید در هنگام نصب سازه گلخانه بسیار مهم است و باید آن را در اولویت قرار دهیم زیرا نیاز داریم که بیشترین میزان‌ نور خورشید در فصل رشد به گیاه و‌ محصول ما برسد و گلخانه در محیطی به دور از باد و طوفان نصب شود. بخش‌های پایین شیب‌ها سردتر از بخش بالایی هستند زیرا هوای گرم به سمت بالا می‌رود و هوای سرد در پایین می‌ماند.

رابطه نور و جهت احداث سازه گلخانه | پوشش گلخانه

چه میزان نور برای گلخانه مناسب است؟

نور دریافت شده در آذر. به میزان یک سوم میزانی است که در خرداد ماه به گیاه می‌رسد. مسئله نور گلخانه بسیار اهمیت دارد. گلخانه باید در جایی احداث شود که بیشینه نور را دریافت کند. نور آفتاب در تمام روز لازم است، اما نور خورشید در صبح که خورشید از شرق طلوع می‌کند، برای گیاهان کافی است. رشد گیاهان بستگی مستقیم به دریافت نور در صبح دارد و موجب حداکثر رشد گیاه می‌شود. آفتاب صبح برای شروع غذاسازی (فتوسنتز) بیشتر مورد نیاز است و در نتیجه آن رشد گیاه بیشینه است. مقدار نور در ماه‌های آذر تا اسفند یک‌ سوم خرداد است.

همکاران ما در تیکا. آماده. سرویس دهی. به شما عزیزان می باشند. و سعی دارند علاوه بر ارائه کالای با کیفیت به همراه قیمت مناسب، لذت دریافت یک سرویس مناسب و خرید خوب را در ذهن شما ماندگار کنند.

ارتباط با ما:

شماره تماس:

09373219035

آدرس:

مازندران، بابل

ایمیل:

sales@tikatrading.ir

ساعت کاری:

شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

پنج شنبه ۹ الی ۱۴

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.