نحوه‌ي نگهداري توري ضدحشره

دسته بندی مقالات

مازندران، بابل

info@tikatrading.ir

09373219035

نحوه‌ي نگهداري توري ضدحشره
16
می 7, 2023
websazanadmin

بازرگاني تيكا عرضه كننده تجهيزات كشاورزي و گلخانه‌اي خصوصا توري ضدحشره است. در این مقاله به بررسی نحوه‌ي نگهداري توري ضدحشره می‌پردازیم.

نحوه‌ي نگهداري توري ضدحشره | امروزه در بسیاری از کشور‌ها استفاده از توری ضد حشره در گلخانه‌ها به شرط عدم ممانعت از تهویه مناسب گلخانه، ضروری می‌باشد. در کشور ما نیز استفاده از توری گلخانه یکی از ضروری ترین ابزار مورد استفاده در گلخانه‌ها می‌باشد.

 

بازرگانی تیکا

 

توری ضد تریپس یا توری ضد حشره گلخانه عموما از فیبر‌‌های تکی با پوشش پلی اتیلن تولید می‌شود که مانع از ورود حشرات مضری همچون تریپس به فضای داخلی گلخانه می‌گردد. استفاده از توری ضد حشره گلخانه یکی از راه‌های فیزیکی مبارزه با آفت‌ها می‌باشد.

 

 

چرا باید از توری ضد حشره استفاده کرد

 

توری ضد حشره گلخانه از جمله تجهیزات ضروری گلخانه‌ها محسوب می‌شود که به منظور مبارزه و از بین بردن نفوذ هرگونه مگس سفید، سفید بالک‌ها، کنه‌ها، شته و تریپس در گلخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. محیط گلخانه شرایط مناسبی برای رشد این نوع آفات بوده و به محض پیدایش آن‌ها به سرعت رشد و تکثیر می‌یابند. از این رو باید به صورت دائمی از توری ضد حشره گلخانه استفاده شود و با مشاهده هرگونه سوراخ و عیبی نسبت به تعویض آنها اقدام کرد.
این توری از جمله انواع توری‌ گلخانه به شمار می‌رود، که علاوه بر جلوگیری از نفوذ آفات، پرندگان و… به گلخانه، از آفتاب سوختگی و افزایش دما در محیط گلخانه نیز جلوگیری می‌کند. همچنین به عنوان یک مانع برای نفوذ تگرگ محسوب می‌شود و محافظی برای گیاهان در برابر یخ‌ زدگی خواهد بود. در نقد و بررسی توری ضد حشره گلخانه‌ها لازم است بدانید که آنها اغلب در سه نوع مش 32 و 40 و 50، طول 100 و 200 متر و در عرض های 1/5، 2 ، 2/5 و … متر تولید می‌گردند.

 

نحوه ي نگهداري و بادگيري توري ضدحشره
نحوه ي نگهداري و بادگيري توري ضدحشره

مزایا و ویژگی‌های توری‌های ضد‌ حشره و ضد تریپس

جلوگیری از ورود حشرات ریز مضر بخصوص تریپس به داخل گلخانه
کاهش میزان استفاده از حشره کش و آفت کش‌ها
کاهش هزینه‌های مبارزه با آفات به صورت بیولوژیکی
افزایش سلامت محصول
راحتی و آسایش بیشتر
افزایش تولید
افزایش کیفیت محصول
قابلیت عبور نور بالا
وزن سبک
دارای افزودنی‌های ضد اشعه یووی
رنگ شفاف

عوامل مهم در انتخاب توری ضد حشره

توری‌های ضد حشره انواع متفاوتی دارند که در انتخاب آن‌ها می‌بایست به برخی نکات از قبیل اندازه سوراخ‌ها، اندازه مش، قطر نخ‌ها، مقاومت در برابر جریان هوا (همه توری‌ها با مشخصات یکسان، مقاومت یکسان ندارند)، جذب گرد و غبار، مشخصات نوری (انعکاس و قابلیت عبور)، مقدارUV ، طراحی نوع سازه و خصوصا دریچه‌های آن و … دقت نمود.

اما مهم‌ترین پارامتر‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

نوع آفت

یکی از مهم‌ترین نکات در انتخاب و نصب توری ضد حشره گلخانه، دانستن این مطلب است که هر گیاه، مورد هجوم حشره‌های خاصی قرار می‌گیرد. گیاهان متفاوت، آفات متفاوتی دارند. دانستن اینکه چه آفاتی به محصول مورد نظر شما حمله می‌کنند، به شما کمک می‌کند مش مناسب برای توری ضد حشره را انتخاب کنیم.

جنس

اغلب توری‌های ضد حشره از جنس پلی اتیلن (نایلون) هستند که دوام، استحکام و انعطاف بالایی دارد و همچنین نسبت به رطوبت مقاوم هستند.

مش

هر چه قطر مش کوچکتر شود، قابلیت توری حشره گیر گلخانه‌ای برای دفع حشرات کوچکتر بیشتر خواهد بود. اما کوچک شدن قطر مش‌ها تاثیر منفی بر تهویه فضای گلخانه می‌گذارد. تریپس‌های حشراتی بسیار کوچک هستند و توری آنتی تریپس گلخانه می‌تواند از ورود حشرات دیگر نیز جلوگیریکند. قطر مش بالا مناسب محافظت از گلخانه در برابر حشرات بزرگ مانند ملخ‌ها است. برای مثال مش 50 با داشتن منافذ بسیار ریز مختص جلوگیری از ورود تریپس می‌باشد.

سایه اندازی و مقاومت در برابر نور، گرما و رطوبت

دیگر فاکتور مهم هنگام خرید توری ضد حشره گلخانه، میزان سایه اندازی است. سایه اندازی به میزان کاهش تابش مستقیم آفتاب اطلاق می‌شود. از آنجا که محل نصب انواع توری ضد حشره در مقابل دریچه‌های گلخانه‌ای است، این توری‌ها معمولا در جداره‌ها یا سقف گلخانه نصب می‌شوند و در معرض تابش دائمی نور خورشید هستند. این توری روکشی دارد که آن را به اشعه ماورای بنفش (UV) مقاوم می‌کند. اما حضور نور خورشید در گلخانه امری ضروری است و به همین دلیل نمی‌توان از توری ضد حشره با درصد سایه اندازی بالا استفاده کرد.

همچنین این توری باید در برابر گرما نیز مقاوم باشد و زیر نور خورشید دچار تغییر فرم و حالت نشود. پلی اتیلن ماده‌ای است که علاوه بر داشتن انعطاف و استحکام مناسب، در برابر رطوبت نیز مقاوم است. همچنین باید توجه داشت که توری ضد حشره باید به خوردگی مقاوم باشد. باران‌های اسیدی یا سم‌های مورد استفاده دفع آفات نباید باعث خوردگی مواد توری و تخریب آن بشوند. همچنین رطوبت نیز نباید بر ساختار این توری ها اثر منفی بگذارد. میزان استاندارد سایه اندازی توری ضد حشره حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد است.

درصد سایه اندازی با کاهش قطر مش، افزایش می‌یابد.

وزن و استحکام

وزن توری در هر متر مربع نیز یکی از فاکتور‌های مهم در خرید این توری است. به طور معمول وزن این توری‌ها از 120 تا 140 گرم در متر مربع است. مقاومت کششی نیز به مقاومت توری در برابر نیرو و وزن اجسام اطلاق می‌شود. مقاومت کششی توری ضد تریپس گلخانه باید حداقل 18 کیلوگرم باشد. این توری مدام در معرض فشار است که علت آن می‌تواند پدیده‌های مختلف از جمله ضربه، نشستن پرندگان روی توری، فشار وارده از سوی شاخه های درخت یا برخورد اجسام با توری باشد که مقاومت 18 کیلوگرمی برای این امر مناسب است.

ساخت

یکی از فاکتور‌های مهم دیگر، تکنیک به کار رفته در بافت توری ضد حشره گلخانه است. سوراخ‌های توری باید بسیار ظریف، کوچک و یکنواخت باشند تا از ورود حشرات کوچک جلوگیری کنند.

توری در رول‌های بزرگ تولید می‌شود. پس هنگام برش توری برای استفاده در نقاط مختلف گلخانه، باید دقت داشت که توری یکنواختی و فرم خود را از دست ندهد.

بازرگانی تیکا

 

نحوه ي نگهداري و بادگيري توري ضدحشره
نحوه ي نگهداري و بادگيري توري ضدحشره

نکات مهم در انتخاب توری ضد حشره گلخانه

 

از دیگر موارد مهمی که به هنگام انتخاب توری ضد حشره بایستی در نظر گرفت عبارت است از:

 

اتاق و سالن باید عایق‌ بندی کامل گردد.
تهویه کافی باید در نظر گرفته شود.

 

حفره‌های توری نبایستی به قدری ریز باشند که از تهویه مناسب هوای گلخانه جلوگیری کنند.
گیاهان و نشاهایی که در گلخانه کشت می‌شوند، بایستی فاقد هرگونه بیماری و آفت باشند.

 

چگونگی نصب توری ضد حشره

 

توری ضد حشره با توجه به حالات نصب به مدل‌های زیر تقسیم می‌شود:

 

توری ضد حشره ثابت: برای عموم مدخل های جریان هوا که قرار است به شکل ثابت و عاری از هر گونه تغییری باشند، بهتر است از نوع نصب ثابت توری ضد حشره استفاده کنید. غالب دریچه هایی که در سقف فضاهای گلخانه ‌ای هستند، از این نمونه ها می باشند.
توری ضد حشره پنجره بازشو: جمعی از دریچه ها در جداره گلخانه ها حالتی شبیه به پنجره دارند. این دریچه ها باید به شکلی نصب شوند که به راحتی بتوان توری ضد حشره را باز و بسته نمود. تعریف قاب در نصب این نوع از دریچه ها تاثیر منفی در عملکرد کامل سیستم تهویه مطبوع گلخانه ‌ای دارد.
توری ضد حشره آکاردئونی: توری های ضد حشره به شکل دریچه های سقفی، پنجره های جانبی و یا هر نوع حالتی می توانند به شکل آکاردئونی طراحی شوند. طرح باز و بسته شدن آکاردئونی توری ضد حشره، حجم و فضای کمتری به نسبت روش های تعریف شده در بندهای قبلی نیاز دارد.

 

 

ارتباط با ما:

 

شماره تماس:

 

09373219035

 

آدرس:

 

مازندران، بابل

 

ایمیل:

 

sales@tikatrading.ir

 

ساعت کاری:

 

شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

 

پنج شنبه ۹ الی ۱۴

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.