نکات مهم در احداث گلخانه

دسته بندی مقالات

مازندران، بابل

info@tikatrading.ir

09373219035

نکات مهم در احداث گلخانه
304
سپتامبر 5, 2022
websazanadmin

نکات مهم در احداث گلخانه | راه اندازی گلخانه براي توليد ميوه هاي خارج از فصل و همچنين گل و گياهان زينتي از قرن 17 ميلادي در اروپا آغاز و در سالهاي اخير به منظور استفاده بهينه از منابع خاك، آب و يا اشتغال زايي در سراسر جهان گسترش يافته است. تعريف گلخانه را مي توان بصورت كشت گياهان در محيط هاي كنترل شده ارائه كرد. اين كار در واقع با تغيير محيط طبيعي براي بهبود رشد و نمو گياهان در برابر عوامل نامساعد صورت مي گيرد. البته مي توان آفات را نيز به عنوان عوامل نامساعد محسوب كرد

بازرگانی تیکا

منظور از گلخانه چیست؟

گلخانه را می‌توان به یک باغ شیشه ‌ای تشبیه کرد که اطراف آن توسط شیشه‌ ها و یا موادی از جنس براق که می ‌توانند نور را از خود عبور دهند، پوشیده شده است.با قرار دادن گیاهان در داخل گلخانه مطمئن هستید دچار مشکلاتی مثل سرمازدگی نمی ‌شوند. در واقع، راه‌ اندازی گلخانه صنعتی کمک می‌کند تا انسان بتواند در دل پاییز و زمستان بسیار سرد نیز به کشت و کار پرداخته و محصولات کشاورزی را روانه بازار کند. در گذشته ‌های بسیار دور، چنین امکانی وجود نداشت و تولید محصولات کشاورزی در زمستان و پاییز بسیار کاهش پیدا می‌ کرد. بنابراین بشر مجبور بود ذخایری را از تابستان برای این دو فصل کنار بگذارد. اما در حال حاضر با وجود گلخانه ‌های صنعتی و گلخانه‌ های سنتی، نگرانی در این مورد وجود نداشته و امکان کاشت هر نوع گیاهی در داخل گلخانه وجود دارد.

انواع روش‌های راه اندازی گلخانه

راه اندازی گلخانه از نظر نوع توليد و نوع تيپ سازه داراي انواع مختلفي به شرح ذيل مي باشند.

نکات مهم در احداث گلخانه

براساس نوع توليد

راه اندازی گلخانه صیفی جات، توليد سبزي و صيفي شامل محصولاتي نظير خيار، گوجه فرنگي، توت فرنگي، فلفل، بادمجان، طالبي، سبزيجات برگي(ريحان- شاهي و…) مي باشد.
راه اندازی گلخانه انواع گیاهان زینتی اعم از گلخانه رز و راه اندازی گلخانه کاکتوس، راه اندازی گلخانه هاي توليد گل و گياهان زينتي براي توليد انواع گلهاي شاخه بريده(رُز- ژربرا – گلايل – داودي) وگلهاي آپارتماني و انواع کاکتوس مي باشد.
راه اندازی گلخانه توليد قارچ دكمه اي و قارچ صدفي

براساس نوع تیپ سازه

از نظر نوع سازه راه اندازی گلخانه، به دو دسته چوبي يا سنتي و مدرن يا فلزي تقسيم مي شوند.

نکات مهم برای احداث گلخانه

۱- یک سازه مناسب را برای گلخانه انتخاب کنید

اولین و مهمترین نکات مهم برای احداث گلخانه این است که شما باید یک سازه مناسب را انتخاب کنید. انواع سازه‌های مختلف برای راه اندازی گلخانه‌ها وجود دارد. شما می‌توانید از سازه‌های سبک با اندازه‌ها و شکل‌های مختلف بهره ببرید و گلخانه خود را راه اندازی کنید.

نکته مهم این است که شخصاً نمی‌توانید سازه‌ها را بسازید یا به محل ساخت گلخانه منتقل کنید. تمام فرآیند انتقال سازه برای ساخت و ساز گلخانه و همچنین عملیات نصب قطعات و پروفیل‌ها بر عهده شرکت سازنده این محصولات می‌باشد. شرکت‌های معتبر که در زمینه ساخت گلخانه فعالیت می‌کنند، قبل از خرید، مشاوره‌های لازم را به مشتری ارائه می‌دهند. به این وسیله، بهترین گلخانه را راه اندازی خواهید کرد که در آینده یک طرح سودآور برای شما خواهد بود. انتخاب سازه مناسب، یکی از نکات مهم برای احداث گلخانه است که نباید از کنار آن ساده عبور کنید.

نکات مهم در احداث گلخانه | سازه گلخانه

2- منطقه احداث:

براي احداث گلخانه نكات بسياري را باید در نظر گرفت كه از جمله مي توان به مسائل منطقه اي شامل عرض جغرافيايي و ارتفاع از سطح دريا اشاره كرد. بطوري كه براي عرض هاي بيشتر و ارتفاع بالاتر هزينه گرم كردن محيط گلخانه بيشتر مي گردد و در مقابل هزينه خنك كردن براي عرض هاي كمتر و ارتفاع پائين تر را بايد تامين كرد. علاوه بر اين طول دوره نور دهي و مقدار شدت تابش نيز تحت تاثير اين دو عامل مي باشد؛ كه نقش مستقيمي در توليد محصولات در طول فصل زراعي دارد. از اين رو با صرفه ترين مناطق براي احداث گلخانه را مي توان بر اساس اين دو عامل طوري انتخاب كرد كه حداقل هزينه و حداكثر درآمد را بتوان بدست آورد.

نکات مهم در احداث گلخانه

در اين رابطه بايد در نظر داشت كه جهت جغرافيايي احداث گلخانه با مقدار نور و انرژي دريافتي از طرف گياهان رابطه مستقيمي دارد كه بايد مد نظر قرار گيرد. در مجموع بهترين جهت جغرافيايي براي احداث گلخانه ها در شرايط ايران جهت شمالي جنوبي مي باشد به نحوي كه بيشترين زمان نور دهي و نيز مقدار نور به گياهان تابيده مي شود. اگر چه اين نكته مورد توافق همه پژوهشگران نيست، كه شايد دليل آن تاثير تغييرات ارتفاع و فواصل كشت رديف هاي كاشت گياهان در درون گلخانه باشد.

3- نحوه طراحی درب گلخانه را تعیین کنید

یکی دیگر از نکات مهم برای احداث گلخانه توجه به طراحی درب گلخانه است. وقتی قرار است یک گلخانه راه اندازی کنید باید به چگونگی طراحی درب آن هم دقت داشته باشید. مثلاً آیا تصمیم دارید درب گلخانه با ریموت به صورت اتوماتیک باز و بسته شود. یا می‌خواهید درب‌های کشویی یا لولایی طراحی کنید؟

انتخاب مدل درب گلخانه نشان می‌دهد که سازه شما چقدر دوام دارد، کیفیت آنها چگونه است و چه ویژگی‌هایی را برای گلخانه فراهم می‌کنند. این موضوع اهمیت دارد که درب گلخانه به گونه‌ای ساخته شود که عایق حرارت و گرما باشد. به این ترتیب، گرمای داخل گلخانه هدر نمی‌رود و گیاهان به شرایطی که برای رشد نیاز دارند دسترسی خواهند داشت. اگر طراحی مناسب را برای سازه گلخانه انتخاب کنید، گلخانه شما در هر شرایط آب و هوایی استوار خواهد بود.

4- پوشش مناسبی را برای گلخانه انتخاب کنید

یکی دیگر از نکات مهم برای احداث گلخانه، انتخاب پوشش مناسب یا کاور گلخانه است. انتخاب پوشش مناسب یک گام اساسی برای ایجاد محیط مناسب برای رشد گیاهان در داخل گلخانه محسوب می‌شود. شرکت‌های مسلط به مراحل ساخت گلخانه، انواع مختلفی از پوشش‌ها را ارائه می دهند. این پوشش‌ها از مواد مختلف ساخته شده. و ضخامت‌های متفاوتی دارند.

نکات مهم در احداث گلخانه

متناسب با بودجه مالی متقاضی، پوشش‌های متنوع برای گلخانه استفاده می‌شوند. این پوشش‌ها در شرایط سخت آب و هوایی مانند بارش برف یا وزش باد، پاره نمی‌شوند و استحکام بالایی دارند. اگر می خواهید در آینده از گلخانه خود سودآوری مناسبی به دست آورید، برای محافظت از ساختار گلخانه از پوشش‌هایی با ماندگاری طولانی استفاده کنید. نصب پوشش روی سازه گلخانه یکی از نکات مهم برای احداث گلخانه است که از عهده شرکت‌های طراح و سازنده بر می‌آید.

لازم به ذکر است کلیه منافذ، پنجره ها و پدها و… برای حفاظت در مقابل آفات و حشرات باید با توری ضد حشره پوشانده شوند.

نکات مهم در احداث گلخانه | پوشش گلخانه | توری ضد حشره

5- تجهیزات خنک کننده و تهویه گلخانه

پنجمین مورد از نکات مهم برای احداث گلخانه که جزو ضروریات این صنعت محسوب می‌شود، خرید تجهیزات خنک کننده و تهویه گلخانه است. برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد داخل گلخانه، حتماً به بهترین سیستم های خنک کننده نیاز دارید.

گزینه‌هایی که با عنوان تهویه مکانیکی آن را می‌شناسیم، تجهیزات مقرون به صرفه‌ای هستند که برای گلخانه‌ها می‌توان تهیه کرد. انواع اگزاست فن برای تهویه گلخانه، هم از نظر قیمت، ارزانتر است و هم با راندمان بالا هوای داخل گلخانه را تهویه می کند. در برخی از منابع از چیلرها و مینی چیلرها به عنوان تجهیزات تأمین آب خنک برای گلخانه یاد می‌شود. تجهیزات ایرواشر، نمونه دیگری از این دستگاه ها هستند. برخی دیگر از سیستم های تهویه و خنک کننده برای گلخانه بر اساس تنظیم رطوبت کار می‌کنند. برای خرید این تجهیزات. باید از صنایع وابسته یا مشاوران این حوزه کمک بگیرید.

نکات مهم در احداث گلخانه

6- بهترین سیستم گرمایش گلخانه را انتخاب کنید

یکی دیگر از نکات مهم برای احداث گلخانه، خرید سیستم گرمایشی مناسب است. برنامه ریزی برای مدیریت گلخانه باید شامل تأمین تجهیزات گرمایشی باشد تا دمای مناسب را برای رشد گیاهان فراهم کند. انواع بخاری مخصوص گلخانه، هیتر و یا بخاری هایی که با آب گرم کار می‌کنند، در مدل‌های مختلف در بازار وجود دارند. صنایع تولید کننده تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای مدیریت گلخانه، بهترین محصولات را تولید می‌کنند تا شرایط مناسب برای پرورش گیاهان تامین شود.

نکات مهم در احداث گلخانه | سیستم گرمایش گلخانه

در همین راستا، یکی دیگر از نکات مهم دز احداث گلخانه این است که نیاز گیاهانی را که در گلخانه پرورش می‌دهید دقیقاً ارزیابی کنید. انواع گیاهان از نظر شرایط دمایی و حرارتی، در شرایط متفاوتی رشد می‌کنند. بنابراین تعیین نیاز مشخص می‌کند که شما به کدام یک از تجهیزات گرمایشی نیاز دارید.

همکاران ما در تیکا. آماده. سرویس دهی. به شما عزیزان می باشند. و سعی دارند علاوه بر ارائه کالای با کیفیت به همراه قیمت مناسب، لذت دریافت یک سرویس مناسب و خرید خوب را در ذهن شما ماندگار کنند.

ارتباط با ما:

شماره تماس:

09373219035

آدرس:

مازندران، بابل

ایمیل:

sales@tikatrading.ir

ساعت کاری:

شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

پنج شنبه ۹ الی ۱۴

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.