پد سلولزی و اصول نگهداری آن

دسته بندی مقالات

مازندران، بابل

info@tikatrading.ir

09373219035

پد سلولزی و اصول نگهداری آن
257
سپتامبر 12, 2022
websazanadmin

پد سلولزی و اصول نگهداری آن | پد سلولزی گلخانه، یکی از تجهیزات مناسب برای تهویه هوای محیط‌ های گلخانه‌ای است. یکی از تجهیزات خنک کاری پرکاربرد که این روزها در بسیاری از اماکن همچون مرغداری ها، گلخانه های کوچک و بزرگ صنعتی مورد استفاده واقع می شود پد سلولزی گلخانه است. این سیستم که در میان بسیاری کاربران با عنوان فن گلخانه ای نیز شناخته می شود با ایجاد فضایی خنک کننده رطوبت مورد نیاز آن ها را فراهم می آورد و به دمای مطلوب گلخانه کمک بسیاری میکند. در واقع می توان گفت کارکردی شبیه به کولرهای خنک کننده دارد که در فصول گرم سال از آن برای خنک کردن هوای موجود در محیط استفاده می شود. از آنجایی که اساس کار پد سلولزی گلخانه فراهم آورد‌ن رطوبت مورد نیاز سالن های صنعتی است لذا از آن به نام خنک کننده رطوبتی نیز یاد می شود.

اکنون اگر قصد خرید یک سیستم خنک کننده و رطوبت ساز برای گلخانه ی خود دارید، پیشنهاد می‌ کنیم که با بازرگانی تیکا همراه باشید تا در مورد پد سلولزی گلخانه همه چیز بدانید.

بازرگانی تیکا

پد سلولزی چیست؟

پد سلولزی یک صفحه کاغذی موج دار در ابعاد و سایزهای مختلف می باشد. جنس این پد از کاغذ کرافت بوده. و معمولا از درخت کاج و بامبو ساخته می شود که به این پد با جنس کاغذ کرافت، پد سلولزی گفته می شود.پد های سلولزی به وسیله ترکیبات شیمیایی رزین به جهت جلوگیری از فاسد شدن و تجزیه شدن در مواجه با آب مقاوم سازی شده است. پدها در قاب آلومینیوم یا گالوانیزه مستقر می گردند.

پد سلولزی و اصول نگهداری آن | پد سلولزی

همه ی ما قطع به یقین با سیستم کولر های آبی کمی آشنایی داریم و می‌ دانیم که این سیستم، هوا را بر اساس آب و تبخیر آن خنک می‌ کند. در حقیقت در این نوع سیستم ها، برای تبخیر آب و پایین آوردن دمای هوای محیط از واسط تبخیری همچون پوشال استفاده می‌ شود.اما با ورود پد های سلولزی و جایگزین شدن آن ها با پوشال ها، راندمان سیستم های تبخیری بسیار بالاتر رفته و معایبی که به علت وجود پوشال ایجاد می‌ شده را از بین برده است.به همین دلیل نقش پد های سلولزی، در ساخت تجهیزات سرمایشی و خنک کردن محیط های صنعتی همچون گلخانه ها بسیار پر رنگ شده است.

پد سلولزی و اصول نگهداری آن

کیفیت و راندمان پد سلولزی بیشتر از پوشال بوده و بازدهی آن در حدود 12 درصد بیشتر از پوشال می باشد. پد سلولزی با ساختار هندسی منظم، موجب می شود آب به صورت یکنواخت بر روی پد سلولزی توزیع شده. و در نتیجه خنک نمودن هوا مطلوب تر شود. در پد های سلولزی جذب آب در حدود 100 لیتر در هر متر مربع پد بوده که این میزان موجب می گردد سطح تماس هوا با آب نسبت به پوشال افزایش می یابد. همچنین در پد سلولزی به جهت ضخامت و عدم وجود روزنه و منافذ بزرگ. از ورود هوای گرم، آلوده و گرد و غبار به داخل کولر جلوگیری می کند. از این رو هوای ورودی سالم تر خواهد بود.

مزیت های استفاده از پد سلولزی گلخانه

از بین بردن حشرات موذی. و جلوگیری از گرد و غبار
جلوگیری از تعریق گیاهان و سالم ماندن آنها .
صرفه جویی در آب. رساندن دمای مناسب و رطوبت متعادل در گلخانه .
به دلیل مقاومت و ایست بالایی که دارد دارای نصب آسان، نگهداری شست و شوی راحت هستند .
کاهش رشد بیماری های قارچی و پژمرده شدن گیاهان .
دارای خیس شوندگی بالا در جذب آب .
دارای 3 تا 5 سال عمر مفید ( بیشتر از پوشال ) .

عمر مفید پد سلولزی گلخانه‌‌ای چقدر است؟

همانطور که اشاره کردیم. این پدها از کاغذ. ساخته شده اند.درست است که کاغذ کرافت نسبت به کاغذ معمولی مقاوم‌تر و با عمر بیشتر است با این حال باز هم کاغذ طی گذر زمان فرسوده می‌شود. این زمان برای پدهای کارخانه‌های متفاوت، متفاوت است. از سوی دیگر در تولید خنک کننده‌ها از نوعی رزین خاص استفاده می‌شود که می‌تواند عمر مفید محصول را افزایش دهد. کار این رزین‌ها افزایش مقاومت کاغذهای کرافت از نظر شیمیایی است. با تمام این موارد نمی‌توان عمر مفید پد سلولزی گلخانه را بیشتر از 5 سال دانست. البته موارد بسیاری هستند که در این عدد تاثیر می‌گذارند. نحوه نگهداری شما، آب و هوای اطراف گلخانه و… تنها گوشه‌‌ای از این موارد هستند. با این حال به طور معمول هر 5 سال یکبار باید پدهای سلولزی را تعویض کنید.

پد سلولزی و اصول نگهداری آن | مزیت استفاده از پد گلخانه

نحوه مراقبت و نگهداری از پد سلولزی گلخانه

حتی اگر بهترین لوازم کار را داشته باشید، اگر درست از آن‌ها نگهداری نکنید، پس از مدتی از بین می‌روند. درباره پدهای سلولزی نیز این سخن صدق می‌کند. در ادامه نکاتی را به شما عزیزان یادآور می‌شویم که می‌تواند عمر مفید پدهای شما را افزایش دهد.

استفاده از فیلتر روی پد سلولزی گلخانه

آب دارای املاح فراوانی است. سیستم لوله کشی شهری به طوری است که آب شهری و آبی که برای مصارف دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد، از یک منبع می‌آید. از این رو به آب املاح فراوانی می‌زنند تا آن را برای استفاده‌های انسانی ایمن کنند. در صورتی که به دنبال استفاده طولانی مدت از یک پد سلولزی هستید، باید از فیلتر آب استفاده کنید. فیلتر آب پیش از پدها نصب می‌شود و از ورود این املاح به پدها جلوگیری می‌کند.

پد سلولزی و اصول نگهداری آن

کم کردن تعداد خاموشی سیستم

هر چقدر بیشتر سیستم را روشن و خاموش کنید، باید انتظار املاح بیشتر را داشته باشید. این املاح در طولانی مدت می‌توانند تبدیل به رسوبات آزار دهنده و از بین برنده سیستم شوند.

شستشوی پد سلولزی گلخانه‌‌ ای

پدهای سلولزی نیز همانند هر چیز دیگری اگر تمیز باشند عمر مفید بیشتری خواهند داشت. توجه داشته باشید برای شست و شوی پدهای سلولزی بهتر است از شوینده‌ های قوی استفاده نکنید. تنها آب برای شست و شوی پدها کافی به نظر می‌رسد. بهتر است هر سال پدها را حداقل دوبار بشویید.

نوع آب: آب انواع مختلفی دارد. آب شور، آب املاح دار، آب دریا و… تنها تعدادی از انواع آب هستند که انسان کشف کرده است. این ماده شگفت انگیز در صورتی که مواد اضافی زیادی داشته باشد، می‌تواند برای پدهای شما مخرب باشد. سعی کنید از آب با کمترین املاح استفاده کنید.

مخزن تمیز: هر سیستمی که تمایل دارد پایدار بماند، نیاز دارد از یک مخزن آب استفاده کند. به طور کلی آب در این مخزن تجمع می‌یابد. اما هرجایی که آب به سکون برسد، شاهد رشد خزه‌ها و مواد مختلف هستیم. از این رو توصیه می‌شود آب این مخزن هر هفته به طور کامل تخلیه و تازه شود. از سوی دیگر لوله‌های انتقال آب نیز از اهمیت بالایی برخور دارند. بهتر است این لوله‌ها نیز. هر چند وقت یکبار. به طور کامل شسته شوند. برای شست و شوی مخزن و لوله‌ها مخلوط آب و سرکه گزینه مناسبی به نظر می‌رسد.

پد سلولزی و اصول نگهداری آن

هرزها را از بین ببرید: هر جایی که رطوبت باشد، احتمال رشد گیاهان هرزه را نیز باید بدهید. بهتر است به طور دوره‌‌ ای اقدام به حذف علف‌های هرز از اطراف پدها کنید. به طور کلی بهتر است دوره‌های مراقبت از پدهای خود را. به طور منظم. و برنامه ریزی شده انجام دهید. از سوی دیگر می‌توانید از مواد مختلفی به منظور جلوگیری از رشد جلبک‌ها و علف‌های هرز استفاده کنید. محلول 1 درصد هیپوکلریت سدیم یکی از این محلول هاست که می‌توانید در مخزن اضافه کنید. همچنین بهتر است به صورت دوره‌‌ای میزان PH آب را اندازه گیری کنید. PH بالای 6 می‌تواند موجب نرم شدن پدهای سلولزی شود.


سایه بان: اگر به دنبال استفاده حداکثری و راندمان بالا هستید بهتر است پدها را دور از نور خورشید نگهداری کنید. نور خورشید علاوه بر اینکه می‌تواند پدها را گرم و کارایی آن‌ها را کم کند؛ موجب از بین رفتن کاغذهای کرافت موجود در پد نیز می‌شود.
آب نباید ساکن باشد: همان طور که اشاره کردیم سکون آب در مخزن می‌تواند موجب رشد جلبک‌ها و مواد مختلف در آب شود. زمانی که آب به پدها می رسد نیز همینطور است. بهتر است حدود 6 ساعت پس از خاموش کردن سیستم خنک کاری تبخیری فن‌ها را روشن کنید. فن‌ ها آخرین باقی مانده‌ های آب در پدها را خارج می‌کنند

پد سلولزی و اصول نگهداری آن | اصول نگهداری پد سلولزی

نگهداری از پد سلولزی در فصل زمستان

باید نکاتی را در خصوص نحوه نگهداری از پد سلولزی در فصل زمستان رعایت کنیم. این نکات مختصر، شامل موارد ذیل می باشد:

  • پد را از فریم جدا کرده و با فرچه نرم یا جت واش شستشو دهید تا رسوب های احتمالی از آن جدا شود.
  • تخلیه آب از لوله، پمپ و مخزن جهت جلوگیری از ترکیدگی آنها
  • مجددا پد را در جای خود قرار دهید و بطور کامل با عایق آن را بپوشانید. (ترجیحا کاور ضد آب) این کار از آن جهت اهمیت دارد که در طول عمر پد تاثیر گذار و همچنین از اتلاف انرژی محیط جلوگیری می کند.
  • توجه داشته باشید که قسمت بیرونی پد را بطور کامل بپوشانید و مانند فصل های دیگر از تابش نور مستقیم خورشید به آن جدا جلوگیری کنید.

با انجام این موارد ساده می توانید مدت طولانی تری از پد سلولزی استفاده نمایید

پد سلولزی و اصول نگهداری آن

محل نصب توری ضد حشره

توری ضد حشره را روی تمام منافذ که امکان ورود حشرات و آفات به داخل گلخانه وجود دارد از جمله پنجره ها، هواکش ها و جلوی پد ها نصب می کنند. برای نصب توری ضد حشره جلوی پد باید به نکاتی توجه کرد.

از جمله زمانی که فن کار می کند به علت اینکه باعث ایجاد مکش می شود احتمال اینکه توری به پد بچسبد زیاد است پس برای جلوگیری از این حالت توری باید حداقل فاصله 7-8 سانتی متری با پد داشته باشد. به این علت که زمانی که توری به پد می چسبد آبی که بین سلولز از پد جریان پیدا میکند که باعث به وجود آمدن خنکی می شود، باعث خیس شدن توری شده و چون بافت توری ضد حشره خیلی ریز است در صورتی که توری خیس شود و منافذ آن پر شوند راندمان فن و پد پایین می آید. پس حتما باید فاصله تقریبا 7 تا 8 سانتی متری بین توری و پد رعایت شود.

همکاران ما در تیکا. آماده. سرویس دهی. به شما عزیزان می باشند. و سعی دارند علاوه بر ارائه کالای با کیفیت به همراه قیمت مناسب، لذت دریافت یک سرویس مناسب و خرید خوب را در ذهن شما ماندگار کنند.

ارتباط با ما:

شماره تماس:

09373219035

آدرس:

مازندران، بابل

ایمیل:

sales@tikatrading.ir

ساعت کاری:

شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17

پنج شنبه ۹ الی ۱۴

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.